Rusza Międzynarodowy Spis Bociana Białego
Liczenie bociana białego odbywa się raz na dekadę. W tym roku organizowane będzie już po raz ósmy. Gminy szukają ochotników-wolontariuszy, którzy będą dokumentować wyniki lęgów bocianich.
Ostatni raz międzynarodowe liczenie gniazd bociana białego przeprowadzone było w 2004 r. Według danych spisu można dowiedzieć się, że aż 23 proc. światowej populacji bociana zamieszkiwało wtedy nasz kraj. Na terenie Polski odnotowano 45 tys. bocianich par. Okazało się, że zamiast znanej ze świetnej pogody Hiszpanii, bociany upodobały sobie bardziej Polskę. W naszym województwie do wzięcia udziału w tym wydarzeniu zachęca młodzież i innych marszałek Piotr Całbecki. Przeprowadził on 21 marca na ten temat lekcję biologii w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Zawodowego im. I. Łyskowskiego w Grubnie. Bociany stanowią nie tylko ozdobę krajobrazu, ale pełnią funkcję wskaźnika zdrowia ekosystemu.
– W Polsce mamy jedną czwartą światowej populacji bociana białego – powiedział marszałek Piotr Całbecki. – Ten gatunek ważny dla naszej przyrody. W czasach zmieniającego się klimatu istotne jest to, aby znać dokładną liczbę bocianów gniazdujących na Kujawach i Pomorzu.
W tym roku będzie to ósma edycja liczenia bocianich gniazd. Wolontariusze w teren wyruszą na przełomie czerwca i lipca. Obecnie trwa akcja inwentaryzacji gniazd, która poprzedza liczenie bocianów. W akcję czynnie włączyły się parki krajobrazowe naszego województwa. Osoby, które chciałyby się włączyć do liczenia bocianich gniazd, mogą to zrobić poprzez kontakt z parkami krajobrazowymi: Brodnickim Parkiem Krajobrazowym, Chełmińskim Parkiem Krajobrazowym, Gostynińsko-Włocławskim Parkiem Krajobrazowym, Górznieńsko-Lidzbarskim Parkiem Krajobrazowym, Krajeńskim Parkiem Krajobrazowym, Nadgoplańskim Parkiem Tysiąclecia, Nadwiślańskim Parkiem Krajobrazowym, Parkiem Krajobrazowym Góry Łosiowe, Tucholskim Parkiem Krajobrazowym oraz Wdeckim Parkiem Krajobrazowym.