Unijne pieniądze dla Metropolii Bydgoskiej
We wtorek 24 kwietnia Marszałek Piotr Całbecki i Prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski, reprezentujący Związek Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Bydgoskiego Obszaru Funkcjonalnego (ZIT BydOF), podpisali porozumienie w Żninie. Zgodnie z tym porozumieniem, samorząd miejski Bydgoszczy będzie zarządzał środkami nowego programu regionalnego 2021-2027 dla obszaru Metropolii Bydgoszcz, który obejmuje 19 powiatów i gmin w środkowozachodniej części regionu. Miasto Bydgoszcz będzie dysponować 104 milionami euro, jako instytucja pośrednicząca w ramach Funduszy Europejskich dla Kujaw i Pomorza.
– Podział województwa na obszary funkcjonalne jest podstawą wdrażania funduszy unijnych nowej perspektywy, jest też istotny dla zarządzania regionem – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.
ZIT BydOF otrzymało praktycznie wszystkie zadania związane z zarządzaniem przyznanymi środkami przez Zarząd Województwa. ZIT będzie odpowiedzialny za prowadzenie naborów wniosków o dofinansowanie, ocenę złożonych wniosków, wybór projektów do dofinansowania, podpisywanie umów o dofinansowanie projektów, a także rozliczanie projektów i kontrolowanie ich realizacji. Według oficjalnego portalu samorządu Bydgoszczy, ZIT BydOF skupi się na zakupie niskoemisyjnego taboru komunikacji publicznej, budowie ścieżek rowerowych, odnowie przestrzeni publicznej, rewitalizacji oraz wsparciu instytucji kultury i placówek edukacyjnych. Pierwsze nabory wniosków rozpoczną się w maju i czerwcu, a dotyczyć będą kształcenia ogólnego, taboru na potrzeby czystej komunikacji miejskiej oraz rewitalizacji przestrzeni publicznych.
ZIT BydOF składa się z gmin i powiatów, które są członkami Stowarzyszenia Metropolia Bydgoszcz, a mianowicie – Bydgoszczy, powiatu bydgoskiego, powiatu nakielskiego oraz gmin Barcin, Białe Błota, Dąbrowa Chełmińska, Dobrcz, Kcynia, Koronowo, Łabiszyn, Mrocza, Nakło nad Notecią, Nowa Wieś Wielka, Osielsko, Pruszcz, Sicienko, Solec Kujawski, Szubin, Rojewo i Żnin. Na tym obszarze mieszka około 600 tys. ludzi, co stanowi około 30 procent populacji regionu.
W czasie ceremonii podpisania umowy w Urzędzie Miejskim w Żninie obecni byli burmistrz Żnina Robert Luchowski, przedstawiciele pozostałych samorządów tworzących Metropolię oraz Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej.
Wartość Funduszy Europejskich dla Kujaw i Pomorza to 1 836 mln euro. Głównym celem programu jest realizacja działań zgodnych z Europejskim Zielonym Ładem, koncentrujących się przede wszystkim na poprawie efektywności energetycznej, wykorzystaniu źródeł odnawialnych oraz adaptacji do zmian klimatu, a także na rozwoju transportu niskoemisyjnego. W ramach tych działań planuje się przeznaczyć 132 mln euro na rozwój Wartość Funduszy Europejskich dla Kujaw i Pomorza to 1 836 mln euro. Głównym celem programu jest realizacja działań zgodnych z Europejskim Zielonym Ładem, koncentrujących się przede wszystkim na poprawie efektywności energetycznej, wykorzystaniu źródeł odnawialnych oraz adaptacji do zmian klimatu, a także na rozwoju transportu niskoemisyjnego. W ramach tych działań planuje się przeznaczyć 132 mln euro na rozwój niskoemisyjnego transportu miejskiego, w tym zakup nowych pojazdów, budowę infrastruktury, a także rozbudowę ścieżek rowerowych i parkingów. Ponadto, blisko 400 mln euro przeznaczone będzie na rozwój zielonej energetyki i ochronę środowiska. Zarządzanie programem przekazane zostało przez samorząd województwa dwóm instytucjom pośredniczącym, w tym Wojewódzkiemu Urzędowi Pracy.