Zasady odpowiedzialności banków za transakcje nieautoryzowane
W dzisiejszych czasach nowoczesne technologie są fundamentem licznych transakcji, a bezpieczeństwo finansowe jest priorytetem zarówno dla instytucji bankowych, jak i konsumentów. Warto jednak mieć na uwadze, że wraz z postępem pojawiają się także nowe wyzwania, w tym ryzyko nieautoryzowanych transakcji.
W przypadku wystąpienia nieautoryzowanej transakcji bank ma obowiązek natychmiastowego zwrotu pełnej kwoty transakcji na rachunek konsumenta (przyjmuje się, że jest to dzień zgłoszenia + 1 dzień), pod warunkiem, że klient dokona zgłoszenia nieautoryzowanej transakcji nie później niż 13 miesięcy od dnia zdarzenia lub od dnia obciążenia rachunku bankowego. Zasada ta ma na celu ochronę konsumentów przed wszelkimi skutkami oszustw bankowych.
Bank może jednak odmówić zwrotu środków, jeśli udowodni, że transakcja została autoryzowana przez konsumenta lub istnieje uzasadnione oraz należycie udokumentowane podejrzenie oszustwa. W praktyce oznacza to, że jeśli bank wykaże, że transakcja została dokonana przy użyciu prawidłowych danych uwierzytelniających, np. PIN lub hasło, może wówczas odmówić zwrotu skradzionych środków. Podobne ryzyko występuje także, kiedy bank posiada dostatecznie udokumentowane dowody oszustwa.
Nieautoryzowane transakcje to poważny problem, który dotyka nie tylko banki, ale także samych konsumentów. W celu zwiększenia poziomu bezpieczeństwa konta bankowego bardzo ważne jest, aby stosować się do zasad bezpieczeństwa, celem zminimalizowania ryzyka oszustw. Należy pamięć o regularnej zmianie haseł oraz unikać klikania w podejrzane linki, które widnieją w e-mailach, wiadomościach tekstowych, na stronach internetowych oraz w wiadomościach prywatnych. Otwieranie tego typu linków może bardzo często prowadzić do oszustwa.
Kamila Dzięgielewska – studentka IV roku prawa na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Pracuje w dziale ochrony klienta rynku finansowego w sporach sądowych i upadłości konsumenckiej w Pledziewicz Kancelarii.