Rok inwestycji

Gmina Wielka Nieszawka pod koniec roku może pochwalić się sporymi inwestycjami na terenie wszystkich jej miejscowości.

W tym roku gmina miała na inwestycje blisko 5 mln zł, z czego 1 mln zł poszło na drogi, 1 mln 800 tys. zł na kanalizację, 500 tys. zł na oświetlenie, a 200 tys. zł na place zabaw, siłownie zewnętrzne oraz stoły do szachów i ping-ponga. Wójt Kazimierz Kaczmarek szczególną wagę przykłada do instalowania oświetlenia na drogach gminnych.

– Od 5 lat staramy się montować oświetlenie na każdej ulicy – mówi. – W tym roku udało się zamontować lampy aż na 16 ulicach.

Kupiono lampy typu LED, które w porównaniu do starych, sodowych są trwalsze i tańsze w eksploatacji.

– Oświetlenie starego typu miało moc przynajmniej 150W, w przypadku technologii LED lampa zużywa tylko 18W, a świeci z taką samą mocą – podkreśla wójt Kaczmarek. – Przebicie jest wielokrotne, to czysta oszczędność.

Również cena nowszych urządzeń nie jest wysoka.

– Sam koszt lampy to ok. 500 zł, do tego należy doliczyć jeszcze słup do jej zawieszenia, sterowanie oraz pociągnięcie okablowania – wylicza Kazimierz Kaczmarek. – Jeśli na ulicy, która ma 1,5 km musimy postawić 30 takich lamp, z których każda zużyje ok. 10 razy mniej energii niż wcześniej, to łatwo policzyć oszczędności.

Gmina doprowadza kanalizację do wszystkich działek, na których powstają budynki, stąd w budżecie zarezerwowano na to aż 1 mln 800 tys. zł. W tym roku doprowadzono rury kanalizacyjne m.in. na ulice Toruńską i Jastrzębią.

– Kiedy zaczynaliśmy budować kanalizację w gminie, trzeba było namawiać mieszkańców, żeby chcieli przyłączyć do niej swoje domy – wspomina wójt. – Obecnie nikt nie chce budować domu tam, gdzie nie ma kanalizacji.

Wielka Nieszawka, podobnie jak inne gminy, stwarza mieszkańcom możliwość współdecydowania o wydatkach w budżecie partycypacyjnym.

– Przeznaczyliśmy blisko 480 tys. zł na zadania, które zyskały największą aprobatę wśród głosujących – mówi wójt. – Zrealizowaliśmy budowę placu dla dzieci w Cierpicach, a w Małej Nieszawce obok orlika powstanie miejsce wypoczynku z betonowymi kwietnikami i ławkami. W Wielkiej Nieszawce mamy z budżetu partycypacyjnego siłownię zewnętrzną.

Rekordowe inwestycje w gminie mogą rozpocząć się w przyszłym roku.

– Mamy już wstępne plany na budowę przedszkola dla 150 dzieci, nowego budynku urzędu gminy, obok którego powstanie budynek Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej, który będzie dzielił przestrzeń z Urzędem Stanu Cywilnego – mówi wójt, pokazując wizualizacje siedzib w stylu budownictwa dawnych osadników holenderskich z tych terenów. Również ośrodek zdrowia będzie miał nową siedzibę utrzymaną w tym stylu.

– Projekty przygotowało to samo biuro architektoniczne, które odpowiada za wygląd Centrum Sportu i Rekreacji Olender – tłumaczy wójt. – Chcieliśmy, aby budynki użyteczności publicznej w gminie nawiązywały wyglądem do historii naszej okolicy.

Plany są śmiałe, bo wójt zapowiada przyjęcie pierwszych wychowanków przedszkola już we wrześniu przyszłego roku, a do jego końca chce otworzyć nową siedzibę urzędu gminy.

– Teraz robimy projekty, później zaczynamy przetargi i w grudniu przyszłego roku otwieramy nową siedzibę urzędu – kończy z optymizmem wójt Kaczmarek.