Czym różni się PIT 37 od PIT 38? Kiedy mija termin składania PIT?
Początek roku to nie tylko sezon na postanowienia noworoczne, to także czas rozliczania się z fiskusem za ubiegły rok podatkowy. Właśnie teraz nadchodzi czas rozliczania podatku dochodowego na formularzach PIT – a co za tym idzie, wiele ludzi zastanawia się jak rozliczyć się ze swoich przychodów ewidencjonowanych i z wysokości osiągniętego dochodu. Najczęściej wybieraną deklaracją jest PIT-37, jednak nie jest ona jedyną dostępną. Często także wykorzystywany jest formularz PIT-38. Czym różnią się między sobą te dwie deklaracje? Kto wypełnia jeden wniosek, a dla kogo przeznaczony jest ten drugi? Wyjaśniamy!
W tym artykule znajdziesz:
1. Kto rozlicza podatek dochodowy na blankiecie PIT 37 a kto na PIT 38?
2. PIT 37 i PIT 38 – do kiedy jest termin wypełniania wniosków i wysyłania ich do urzędu?
3. W jaki sposób możliwe jest wypełnienie i dostarczenie deklaracji PIT do urzędu?
4. Kto może dostać zwrot podatku po rozliczeniu PITu?
5. Jak długo czeka się na zwrot podatku – ile czasu od złożenia wniosku?
6. Co się stanie, jeżeli nie złożysz deklaracji PIT lub zrobisz to po terminie?
7. Gdzie znaleźć więcej informacji na temat różnych formularzy PIT?
Kto rozlicza podatek dochodowy na blankiecie PIT-37 a kto na PIT-38?
PIT 37 do celów podatkowych mogą wykorzystać te osoby, które uzyskały przychody opodatkowane na zasadach ogólnych z tytułu stosunku pracy (niezależnie czy na umowę o pracę, umowę zlecenie czy umowę o dzieło), a także emeryci i renciści. Z kolei PIT-38 jest przeznaczony dla tych, którzy uzyskali przychody ze sprzedaży papierów wartościowych, pochodnych instrumentów finansowych, a także z tytułu udziałów w spółkach, które mają osobowość prawną. Żadna z tych deklaracji nie jest przeznaczona do rozliczania działów specjalnych produkcji rolnej.
PIT-37 i PIT-38 – do kiedy jest termin wypełniania wniosków i wysyłania ich do urzędu?
Do kiedy można wypełniać wnioski PIT-37 i PIT-38? Termin rozliczenia obu wniosków przypada na ten sam dzień – a mianowicie na ostatni dzień kwietnia (wtorek). Do tego czasu wszystkie wnioski powinny znaleźć się już w urzędzie. Ważne jest to, że osoby, które nie uzyskały przychodów podlegających opodatkowaniu (np. osoby poniżej 26 roku życia), nie muszą składać deklaracji – o ile w danym roku zarobiły maksymalnie 85.528 zł.
W jaki sposób możliwe jest wypełnienie i dostarczenie deklaracji PIT do urzędu?
W jaki sposób można wypełnić i dostarczyć deklarację PIT do Urzędu Skarbowego? Dróg jest kilka – można oczywiście wszystko zrobić samodzielnie, drogą tradycyjną – wypełniając druk, który dostanie się w urzędzie. Coraz częściej ludzie decydują się jednak na dostarczenie deklaracji PIT w formie elektronicznej – wybierając darmowy program do rozliczania PIT. Taka opcja jest nie tylko prostsza i szybsza, ale także w ten sposób można szybciej dostać zwrot podatku.
Kto może dostać zwrot podatku po rozliczeniu PITu?
Kto może dostać zwrot podatku? Na pewno te osoby, które nie uzyskały dochodów opodatkowanych a płaciły zaliczki. Oprócz tego te osoby, których dochody podlegające opodatkowaniu zostały opodatkowane ponad miarę. Zwrot otrzymają także ci, którzy odliczyli od podatku ulgi – małżonkowie, którzy rozliczają się samodzielnie i nie doliczają dochodów małoletnich dzieci, osoby stosujące ulgi za Internet, ulgi dla krwiodawców, ulgi za rehabilitację i inne.
Jak długo czeka się na zwrot podatku?
Chcesz złożyć deklarację PIT i zastanawiasz się nad tym, w jakim czasie otrzymasz ewentualną nadpłatę podatku? Urząd ma różny wymiar czasu, podczas którego musi zwrócić podatek, w zależności od tego, w jaki sposób się rozliczyłeś. Najdłużej muszą czekać osoby, które rozliczają swoje zeznanie podatkowe w sposób tradycyjny – urząd skarbowy ma wówczas aż 3 miesiące na zwrot podatku. Jeżeli rozliczysz podatek przez Internet, czas oczekiwania skróci się o połowę – do 45 dni. Z kolei jeżeli nadpłata będzie mniejsza niż 5000 złotych, to jest ona akceptowana automatycznie i często dociera do podatników w mniej niż 7 dni.
Co się stanie, jeżeli nie złożysz deklaracji PIT lub zrobisz to po terminie?
Podatnicy rozliczający się z Urzędem Skarbowym powinni złożyć deklarację PIT w przewidzianym terminie. W innym przypadku mogą im grozić konsekwencje. Jakie? Opcje są dwie: osoba może być zmuszona do zapłacenia kary grzywny wynoszącej nawet do 720 stawek dziennych a może także dostać karę pozbawienia wolności do pięciu lat. Czasami zdarza się również w ten sposób, że obie te kary łączą się i osoba, która nie złożyła deklaracji w terminie musi zarówno zapłacić grzywnę, jak i iść do więzienia. Jeżeli więc spóźnisz się z wysłaniem deklaracji PIT, to najlepiej złożyć tak zwany „czynny żal” do odpowiedniego Urzędu Skarbowego.
Gdzie znaleźć więcej informacji na temat różnych formularzy PIT?
Gdzie znaleźć więcej informacji na temat różnych formularzy PIT, które następnie wysyłane będą do Urzędu Skarbowego? Najlepiej takich informacji szukać na stronach internetowych poświęconych podatkom, ich rozliczeniom i właśnie formularzom. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że informacje, które w ten sposób uzyskasz, będą aktualne i przystępnie przekazane.