Chata kantora we Włęczu nabiera kształtów. Zakończył się kolejny etap prac
Drewniana chata kantora we Włęczu z pierwszej połowy XIX w. nabiera kształtów. Zakończył się kolejny etap prac konserwatorskich i retauratorskich oraz robót budowlanych.
Włęcz z gminy Czernikowo może pochwalić się obiektem, który jest wpisany do rejestru zabytków. Sąsiaduje z nim cmentarz ewangelickim również z pierwszej połowy XIX w., który został założony na podstawie cmentarza menonickiego z około 1630 r. oraz murowana dzwonnica z początku XX w.
W chacie kantora zakończył się właśnie czwarty etap prac konserwatorskich i restauratorskich oraz robót budowlanych. Zamknięte zabytku dachem oraz ułożenie strzechu planowane jest jeszcze w tym roku.
– Wykonane zostały podmurówki pod legary podłogi – pisze na swoim profilu w mediach społecznościowych Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Toruniu. – W zeszłym roku chata otrzymała ściany obwodowe w konstrukcji zrębowej łączonej z sumikowo-łątkową, ze zwęgłowaniami ścian na obłap zazębiony i ostatkami w formie jaskółczego ogona.
Włęcz jest najwcześniej założoną wsią w gminie Czernikowo. Przypuszcza się, że jej początek sięga XVII w., kiedy to osadnictwo menonickie dotarło na te ziemie.