Kreatywnie dla gminy Łysomice
Paulina Opałka-Wiśniewska, radna gminy Łysomice, na co dzień łączy pracę zawodową i społeczną. W radzie jest w komisji oświaty, kultury, sportu i problemów społecznych, pracuje w bibliotece gminnej. Jest absolwentką Wydziału Sztuk Pięknych UMK.
Połączenie tych doświadczeń pozwala na działania w tematach kulturalnych, artystycznych, edukacyjnych i właśnie społecznych. Takim punktem wyjścia do kolejnych projektów jest m.in. zrewitalizowany w ubiegłym roku teren z Galerią Spotkań w Łysomicach.
To ważne i ciekawe miejsce, także dla mnie, bo w Łysomicach mieszkam. W Galerii jest teraz biblioteka gminna. Widzę coraz większe zainteresowanie ofertą, więcej osób przychodzi, bierze udział w różnych zajęciach, warsztatach. Przyciąga też samo otoczenie, miejsca do rekreacji, ławki, ścieżki, fontanna czy plac zabaw, którego brakowało w tej części Łysomic oraz bardzo popularny wśród dzieci i młodzieży skatepark.
W budynku Galerii Spotkań swoją siedzibę ma Lokalna Grupa Działania „Ziemia Gotyku”, skupiająca kilka gmin. To okazja do kontaktów, odwiedzają nas ludzie z innych miejscowości. Rozwija to możliwość realizowania projektów np. w partnerstwie.
Paulina Opałka-Wiśniewska pracuje w filii biblioteki w Zakrzewku. W gminie jest siedem takich miejsc, praktycznie połowa sołectw ma u siebie bibliotekę. Placówki te, poza ofertą w czasie ferii czy wakacji, współpracują z przedszkolami, prowadzą zajęcia biblioteczne, czytelnicze, spotkania autorskie. Hitem okazały się warsztaty z techniki graffiti dla młodzieży. Planuje się kolejne edycje, już na terenie całej gminy. Częstymi gośćmi bibliotek są seniorzy, nie tylko w ramach klubu, który powstał w siedzibie w Łysomicach.
Przychodzą chętnie do każdej z naszych filii. To dla nich miejsce spotkań i rozmów. Dzięki zainteresowaniu wszystkich grup społecznych widać potencjał bibliotek – zauważa radna. – Praca z ludźmi oraz ich reakcje zdecydowanie pomagają w pracy, zarówno zawodowej, jak i społecznej.
W ubiegłym roku udało nam się zrealizować ciekawy projekt aktywizacji świetlic wiejskich w miejscowościach, gdzie nie ma bibliotek. Były to spotkania wyjazdowe. Prowadziłyśmy tam dodatkowe warsztaty dla mieszkańców, od maluchów po dorosłych. Pomysł bardzo trafiony, bo w kilku miejscach przyjął się „na stałe”.
W 2023 r. gmina Łysomice wystartowała w akcji „Rowerowa Stolica Polski”. Po raz pierwszy mogły brać udział również gminy. Dla łysomickiej rywalizacja zakończyła się sukcesem i drugim miejscem. Koordynatorem akcji na terenie gminy była Paulina Opałka-Wiśniewska. Podium nie powinno dziwić, bo mieszkańcy są aktywni. Gmina weźmie udział także w tegorocznej edycji.
Mamy bogatą sieć ścieżek rowerowych, oczywiście w niektórych miejscach trzeba trasy skoordynować czy dobudować. Organizujemy rajdy międzybiblioteczne. Są dla dzieci, ale mają charakter rodzinny, bo wybierają się z nami rodzice, dziadkowie, więc jest to korzyść dla wszystkich.
Jak podkreśla, praca rady to także duże, strategiczne i czasami trudne tematy.
Ale tworzymy całość, więc wspólnie je rozwiązujemy. Moim zdaniem – zgoda buduje, i widać to w naszej samorządowej działalności.