Przedszkolaki z Chełmży w projekcie „Piękna nasza Polska cała” [ZDJĘCIA]
Przedszkole Miejskie nr 2 w Chełmży wzięło udział w projekcie „Piękna nasza Polska cała”. W ramach niego placówka zorganizowała wiele wydarzeń upamiętniających 100-lecie Niepodległości Polski.
Projekt „Piękna nasza Polska” ma nie tylko kształtować postawy patriotyczne u najmłodszych czy uwrażliwić ich na piękno, folklor i tradycje Polski, ale też kształtować tożsamość narodową dzieci.
Na czym on polegał? Na realizacji 11 spośród 20 zadań dotyczących edukacji patriotycznej. Zajęcia, które odbyły się w Przedszkolu Miejskim nr 2 w Chełmży, były bardzo różnorodne.
Przedszkolaki uczyły się wiersza Władysława Bełzy „Katechizm polskiego dziecka”, podstawowych kroków „Kujawiaka” i miniukładu tanecznego do tańca w parach do utworu „Czerwone jabłuszko”.
W placówce został zorganizowany kącik „Piękna nasza Polska cała” o tematyce folkowej i patriotycznej. „Biało-czerwone bukiety” – to hasło konkursu plastycznego z okazji 100-lecia Niepodległości Polski.
Najmłodsi mieszkańcy Chełmży mogli także poznać bliżej dzieje Chełmży. Wszystko za sprawą zajęć „Szlakiem historii”, które odbyły się w Izbie Muzealnej przy Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Chełmży. Posadzili też z burmistrzem Chełmży „Drzewo Pamięci”, które upamiętni 100. rocznicę odzyskania Niepodległości.
Społeczność przedszkola wzięła też udział w zabawach ludowych i grach z dzieciństwa ich dziadków. Przedszkolacy świetnie poradzili sobie z grą w klasy czy chłopka.
– Zrobiliśmy wielkie pranie do piosenki „Praczki” oraz sprzątaliśmy w ogrodzie z piosenką „Pradziadziuś” – wspominają. – Najwięcej radości przyniosły dzieciom tak popularne kiedyś zabawy jak: Kółko graniaste, Mam chusteczkę haftowaną, Ojciec Wirgiliusz, Jawor, jawor czy Stary niedźwiedź mocno śpi.
Oprócz tego dzieci z grup 4-, 5-, 6-latków wzięły udział w Poranku Niepodległościowym, a także wspólnym śpiewaniu „Mazurka Dąbrowskiego” (aż cztery zwrotki). Uczyły się też wspólnie z rodzicami, harcerzami i członkami chóru „Cecylia” piosenki „Rodzinny Kraj”.
Po zakończeniu projektu placówka otrzymała certyfikat. Ale na tym nie koniec. W placówce wciąż się odbywają i będą odbywać zajęcia i zabawy związane z poznawaniem sylwetek sławnych Polaków m.in. Fryderyka Chopina i Jana Brzechwy.