Zabytkowe drzwi w Olenderskim Parku Etnograficznym w Wielkiej Nieszawce
Ponad 500-letnie drzwi z nieistniejącego już kościoła z Sosnówki pod Grudziądzem wzbogacą zbiory Olenderskiego Parku Etnograficznego w Wielkiej Nieszawce. Eksponat przekazano wczoraj podczas wizyty niemieckich mennonitów (jedno z wyznań należących do protestantyzmu).
Starania o pozyskanie tych unikatowych drewnianych wrót trwały od 3 lat, rozpoczął je dr Michał Targowski, historyk z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Pomogli mu menonici z Niemiec i Holandii zrzeszeni w organizacjach Mennonitischer Arbeitskreis Polen i Doopsgezinde Stichting Nederland-Polen.
Do 1945 roku Sosnówka była jednym z najważniejszych skupisk nadwiślańskich mennonitów. Tam wzniesiono dwa drewniane domy modlitwy. Starszy z nich, nazywany „wielką” lub „starą szkołą”, zbudowany został w 1618 r. i służył miejscowej gminie wyznaniowej aż do 1945 r., gdy menonici zostali zmuszeni do opuszczenia Polski. Niszczejący budynek uległ niemal całkowitej destrukcji w latach 80. XX w. Uratowane z rozbiórki drzwi wraz z nadprożem opatrzonym niemieckojęzyczną inskrypcją wykonaną w XVIII w. zostały wywiezione przez handlarzy starociami do Holandii. Zakupił je Arno Thimm, który następnie oddał je w depozyt do zbiorów sztuki gminy menonickiej w Haarlem.
