Jak radzić sobie z falą upałów?
Fala upałów w ostatnich dniach nawiedziła Polskę. Nie ominęła również okolic Torunia. Lato mamy ciepłe, ale czy nie za bardzo? W niektórych rejonach kraju wydawane są ostrzeżenia przed upałami. Jak będzie u nas?
Termometry wskazujące ponad 30°C to w ostatnim czasie nic nadzwyczajnego. Podobnie jak następujące później ochłodzenia. Lipiec to najcieplejszy, ale zarazem najbardziej burzowy miesiąc w roku.
– Upały w lipcu to rzecz normalna. Podobnie jak przeplatanie się okresów chłodnych i upalnych. Dla naszego klimatu nie jest to nic nadzwyczajnego. Jesteśmy położeni między Atlantykiem i morzami na zachodzie a wielkim kontynentem na wschodzie. To powoduje zmienność klimatu – ścieranie się mas powietrza. Przez to raz jest cieplej, a raz chłodniej. To typowe dla polskiego klimatu. Rekordy temperatur z wielu stacji w Polsce to nie są wyniki z ostatnich lat. Niektóre sięgają nawet kilkudziesięciu lat wstecz – mówi Kamil Walczak z Centralnego Biura Prognoz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowego Instytutu Badawczego.
Pogoda w najbliższych dniach – Toruń i okolice
Nie da się jednak ukryć, że robi się coraz cieplej. W tym roku na zachodzie kraju wyrównany został ogólnopolski rekord najwyższej temperatury w czerwcu. Ciepło jest też w Toruniu i okolicach. To nie jest dobrą informacją dla rolników. Kolejne lato z rzędu we znaki daje im się susza. W najbliższych dniach nie będzie wiele lepiej. Po gorętszym tygodniu w piątek czeka nas lekkie ochłodzenie. Termometry momentami mogą jednak i tak wskazywać nawet 30°C.

– W piątek mogą też pojawić się burze. Miejscami gwałtowne, z wiatrem nawet do 75 km/h. W sobotę i niedzielę powinno być nieco spokojniej, bez zjawisk burzowych, za to z przyjemną temperaturą około 27-28°C – dodaje Kamil Walczak.
W poniedziałek możemy spodziewać się ocieplenia. Temperatura znów może przekroczyć 30°C.
– Nie spodziewamy się w najbliższym czasie kolejnej fali upałów z temperaturami sięgającymi 34-35°C. Nie będzie też większego ochłodzenia. Temperatury podchodzić będą raczej pod 30°C – tłumaczy ekspert Centralnego Biura Prognoz IMGW-PIB.
Jak chronić się przed upałami?
Wysokie temperatury potrafią być niebezpieczne. Wzrasta m.in. ryzyko udarów. Na słońce szczególnie podatne są osoby starsze i dzieci.

– Należy unikać dłuższego przebywania na słońcu, zwłaszcza w godzinach okołopołudniowych. Wtedy temperatura jest najwyższa. Ważne jest ograniczenie aktywności fizycznej na otwartym powietrzu. Nie można też zapominać o piciu dużej ilości płynów. Nocami warto wietrzyć pomieszczenia, by złapać chłodniejsze powietrze. Natomiast w dzień nie powinniśmy ich otwierać, by nie wpuszczać ciepłego powietrza – wymienia Kamil Walczak.
Przed upałami przestrzega także policja. Radzi, by zwłaszcza podczas wakacyjnych wyjazdów zwracać uwagę na pogodę.
– Pamiętajmy o tym, żeby nie zostawiać ani dzieci, ani zwierząt w rozgrzanych samochodach, nawet jeśli wydaje nam się, że wychodzimy tylko na chwilę. W samochodzie stojącym w pełnym słońcu panuje tak wysoka temperatura, że dziecko czy zwierzę narażone jest na utratę zdrowia, a nawet życia – przestrzegają policjanci.
Z upałami trzeba więc nauczyć się sobie radzić. Tym bardziej że w najbliższym czasie ochłodzenia, jeśli będą, to niewielkie. Na razie lato mamy gorące.