Sołtysi z powiatu chełmińskiego nagrodzeni
Praca sołtysów została doceniona przez marszałka województwa kujawsko-pomorskiego Piotra Całbeckiego. 72 sołtysów, w tym 6 z powiatu chełmińskiego, odebrało podziękowania za długoletnią pracę na rzecz lokalnych społeczności.
Sołtys pełni bardzo ważną funkcję społeczną w każdej wsi. To do niego pierwszego zgłaszają się mieszkańcy z problemami, zna całą strukturę i wyzwania swojej społeczności, bardzo często poświęca prywatny czas i środki na działanie.
Marszałek Piotr Całbecki docenił prospołeczne działania sołtysów z całego regionu na spotkaniu zorganizowanym w auli Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. 23 maja zaprosił włodarzy z całego regionu do dyskusji na temat budżetu obywatelskiego, strategii rozwoju i projektów realizowanych przez Lokalne Grupy Działania. Marszałek wraz z przewodniczącą sejmiku województwa Elżbietą Piniewską i członkinią zarządu województwa Anetą Jędrzejewską podziękowali także najdłużej działającym sołtysom.
– Jestem przekonany, że budowanie społeczeństwa obywatelskiego ma sens tylko wówczas, gdy realizujemy je oddolnie i z udziałem wszystkich zainteresowanych – mówi marszałek Piotr Całbecki. – Zależy nam, by właśnie sołtysi – jako wiejscy liderzy, którzy najlepiej przecież znają problemy i potrzeby lokalnych społeczności – mieli istotny wpływ na gospodarowanie pieniędzmi wojewódzkiego budżetu obywatelskiego i na to, jakie projekty zostaną dzięki nim urzeczywistnione.
W powiecie chełmińskim podziękowania otrzymali sołtysi z sześciu sołectw: Lech Orzech ze Starogrodu Dolnego, Sławomir Leszczyński z Dubielna, Małgorzata Bednarek z Błota, Józef Kwapis z Watorowa, Antoni Kowalski z Krajęcina oraz Bogdan Zaremba z Pilewic. Na gali podziękowania osobiście odebrali Lech Orzech, Sławomir Leszczyński oraz Małgorzata Bednarek.
– To państwo jako sołtyski i sołtysi bardzo często inicjujecie i realizujecie projekty służące mieszkańcom naszego regionu, zachęcacie ich do społecznej aktywności i pracy na rzecz lokalnej społeczności – powiedziała przewodnicząca sejmiku województwa Elżbieta Piniewska. – Bo przecież to na tym poziomie, najbardziej podstawowym, a zarazem fundamentalnym, obywatele uczą się współodpowiedzialności za rozwój najbliższej okolicy, a potem dalej – gminy, powiatu, regionu. Za to wszystko chcielibyśmy państwu dzisiaj podziękować – za wasz codzienny trud i zaangażowanie w sprawy, które mają duże znaczenie dla podnoszenia jakości życia w waszym środowisku.
Marszałkowi województwa zależy także na włączeniu sołtysów do działania i organizowania budżetu obywatelskiego oraz mechanizmu RLKS – rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność. Samorząd chce, by to właśnie sołtysi jako wiejscy liderzy, najlepiej zorientowani w potrzebach lokalnych społeczności, mogli mieć rzeczywisty wpływ na gospodarowanie zasobami finansowymi wojewódzkiego budżetu obywatelskiego i urzeczywistnianie projektów finansowanych z niego. Marszałek wskazał także na istotną rolę sołectw w procesie wdrażania tego instrumentu, zapraszając sołtyski i sołtysów do włączenia się w ocenę przygotowanych strategii i ich zaopiniowania.