Żywność się nie zmarnuje. W powiecie działają cztery Dobrodzielnie
Na terenie powiatu toruńskiego funkcjonują cztery Dobrodzielnie – w Obrowie, Złotorii, Turznie i Łubiance. Mieszkańcy mogą w nich pozostawiać, jak i częstować się jedzeniem.
Dobrodzielnie działają przez całą dobę i pełnią rolę lodówek, w których mieszkańcy mogą zostawiać żywność, której mają za dużo. Znajdziemy je w:
- Obrowie przy Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II,
- Złotorii przy ul. Lipowej 4,
- Turznie przy bibliotece,
- Łubiance przy Bibliotece – Centrum Kultury.
Korzystamy z doświadczeń społeczników w większych miejscowościach i miejsca podobne do miejskich Jadłodzielni tworzymy na terenie podmiejskim. Marnujemy bardzo dużo jedzenia w skali globalnej i możemy temu zaradzić tylko działając lokalnie – mówi Starosta Toruński Marek Olszewski.
Produkty, które chcemy zostawić w dobrodzielni, muszą być odpowiednio oznaczone i zabezpieczone. Przy większej ilości jedzenia należy je podzielić tak, aby jak najwięcej mieszkańców mogło się nim poczęstować. Ważne również, aby zgodnie z regulaminem, w dobrodzielni nie zostawiać surowego mięsa i jaj.
To bardzo dobra inicjatywa. Tej Dobroci, okazywanej sobie na co dzień, powinno być w naszym życiu jak najwięcej. Jestem przekonany, że obrowska Dobrodzielnia będzie się cieszyć dużą popularnością – mówi Andrzej Wieczyński, Wójt Gminy Obrowo.
Dobrodzielnia w Złotorii powstała dzięki uprzejmości Marcina Anusiaka, prowadzącego od lat rodzinną piekarnię. To obok niej mieszkańcy mogą zostawiać produkty w Dobrodzielni.
To miejsce, z którego korzystać mogą wszyscy – nie tylko osoby, które mają złą sytuację materialną. Nikogo nie wykluczamy, najważniejsze jest dla nas, aby ograniczyć marnowanie jedzenia – mówi Robert Chrobak, opiekun Dobrodzielni ze Złotorii.
Będę apelować do mieszkańców, aby często zapełniali i opróżniali tę dobrodzielniową lodówkę – mówi Katarzyna Janas, sołtys Złotorii.
Działające w Turznie i Łubiance Dobrodzielnie przy bibliotekach gromadzą wielu mieszkańców.
Dobrodzielnia na stałe wpisze się w charakter naszej biblioteki, sołectwa i całej gminy– mówi Piotr Kowal, Wójt Gminy Łysomice.
To świetny pomysł. Cieszę się, że możemy być częścią tej inicjatywy – dodaje Robert Kożuchowski, przewodniczący Rady Gminy Łysomice.
Opiekę nad Dobrodzielnią w Turznie będzie sprawować sołtys Ostaszewa.
Będę z całych sił starała się dbać o naszą Dobrodzielnie i promować ideę niemarnowania jedzenia – gwarantuje Marzena Lewandowska.
W Łubiance Dobrodzielnia zaczęła się zapełniać chwilę po oficjalnym otwarciu. Władze samorządowe chciały takie miejsce stworzyć już wcześniej.
Jak zaznaczają organizatorzy, Dobrodzielnie przyczynią się do ratowania żywności. Przy każdej z nich mieści się regulamin, a także tablica logo kampanii, które wykonał Adam Sadowski.