Wojewódzkiego Szpitalu Specjalistycznego we Włocławku się zmienia
Trwa rozbudowa Wojewódzkiego Szpitalu Specjalistycznego we Włocławku. Podczas konferencji prasowej marszałek Piotr Całbecki przedstawił stan zaawansowania trwających prac inwestycyjnych oraz plany na najbliższe lata. W lecznicy rocznie wykonuje się 9 tys. zabiegów. W ubiegłym roku przyjętych zostało 211 tys. pacjentów, a szpital wypracował 280 mln przychodu.
– Te liczby pozwalają uświadomić sobie to, o czym może nie wszyscy w mieście wiedzą – że tutaj codziennie trwa walka o zdrowie i życie pacjentów – mówił podczas spotkania z dziennikarzami gospodarz województwa, nawiązując do pojawiających się publicznie głosów krytyki dotyczących przede wszystkim przeciągającej się rozbudowy. – Myślę, że w obecnej dyskusji na temat Szpitala im. Popiełuszki potrzeba więcej pokory. Rozmowa powinna dotyczyć nie oskarżeń, ale tego, jak pomóc szpitalowi, jak ewentualnie wesprzeć jego funkcjonowanie i przyspieszyć rozwój. Nie wolno igrać z ogniem, tu naprawdę niepotrzebni są podpalacze, tylko ludzie profesjonalni, lekarze specjaliści, pielęgniarki i ratownicy medyczni.
Marszałek omówił kwestie związane z inwestycją, czyli budowę pięciokondygnacyjnego nowego budynku głównego z blokiem operacyjnym, oddziałem ratunkowym, oddziałem intensywnej opieki i oddziałami łóżkowymi.
– Wielokrotnie tłumaczyliśmy powody gigantycznych opóźnień [wykonawczych przyp. red.] – podkreślił. – Główna ich przyczyna to źle przygotowana dokumentacja, którą na etapie realizacji trzeba było weryfikować. Nałożyły się na to pandemia i wojna na Ukrainie, czego efektem był odpływ pracowników zza wschodniej granicy. Dzięki skutecznie prowadzonym negocjacjom z [prowadzącym prace budowlane przyp. red.] Budimeksem udało nam się doprowadzić inwestycję do stanu surowego.
Trwa obecnie procedura wyboru wykonawcy drugiego etapu, który obejmuje dokończenie prac budowlanych oraz zakupy i montaż wyposażenia i specjalistycznej aparatury medycznej. Z uwagi na specyfikę i wartość przedsięwzięcia proces ten jest czasochłonny.
– Potencjalni oferenci zasypują nas obecnie pytaniami technicznymi, możemy się też spodziewać odwołań od przyszłego werdyktu komisji przetargowej – informuje Urząd Marszałkowski. – W kwietniu wezwiemy zainteresowane firmy do złożenia ofert. Wykonawca będzie miał na wywiązanie się ze zobowiązań 24 miesiące.
W tym miesiącu ruszą działania związane z budową w kompleksie szpitalnym dwóch innych obiektów – zakładu opiekuńczo-leczniczego i wielopoziomowego parkingu. W miejscu, gdzie obecnie znajdują się dermatologia oraz dział pomocy nocnej i świątecznej, powstanie zakład opiekuńczo-leczniczy dla stu pacjentów, składający się z dwóch pawilonów. Na montaż finansowy składać się będą środki z programu regionalnego perspektywy 2021-2027 oraz kredyt z Europejskiego Banku Inwestycyjnego. Przetarg, w ramach którego dojdzie do wyłonienia wykonawcy, zostanie ogłoszony w ciągu najbliższych kilku tygodni.
– Wzrost przychodów placówki jest ważny, bo świadczy o liczbie udzielanych przez nią nowych świadczeniach medycznych oraz o liczbie pacjentów, a generalnie o dynamice i potencjale, mam tu na myśli przede wszystkim potencjał ludzi, którzy tu pracują – podsumował marszałek Piotr Całbecki. – Bo sprzęt oczywiście jest ważny, ale najważniejsi są ludzie.