Toruński Festiwal Nauki i Sztuki w Młynie Wiedzy. Co będzie się działo?
24 kwietnia przed Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy odbędzie się bezpłatny piknik popularnonaukowy w ramach tegorocznej edycji Toruńskiego Festiwalu Nauki i Sztuki. Centrum nauki zaprasza na to wydarzenie w godz. 10:30-17:30.
– Przygotowaliśmy stanowiska edukacyjne, pokazy popularnonaukowe, możliwość zwiedzania wystawy „Ścieżki dorastania”, a także projekcje filmów fabularnych poświęconych znanym postaciom ze świata nauki. Do wspólnego odkrywania świata nauki zapraszają nasi edukatorzy oraz studenci z Koła Naukowego Chemików, działającego przy Wydziale Chemii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu – mówi Marcin Centkowski.
Aby bezpłatnie zwiedzić wystawę „Ścieżki dorastania” trzeba dokonać rejestracji zaproszenia w Biurze Toruńskiego Festiwalu Nauki i Sztuki. Ekspozycja będzie dostępna w godz. 9:00-11:00, 11:00-13:00, 13:00-15:00, 15:00-17:00 i 17:00-19:00. O godz. 15:00 w sali konferencyjnej w Centrum Innowacyjnej Edukacji zaplanowano wykład poświęcony naukowemu spojrzeniu na dorastanie. Czym jest? Czy da się je zdefiniować? Kiedy i czy kiedykolwiek możemy powiedzieć, że już dorośliśmy? Odpowiedzi na te pytania poznamy podczas tej części wydarzenia.
Chemicy z UMK zapraszają na stanowiska edukacyjne, przy których będzie okazja do stworzenia kul kąpielowych, elastycznych slimów oraz kolorowych jadalnych kulek. Nie zabraknie możliwości wykonania doświadczeń chemicznych w małej skali. Przygotowano również pokazy eksperymentów natury pirotechnicznej i chemiczny quiz z nagrodami.
Edukatorzy z Młyna Wiedzy zapraszają na naukowe science show, podczas którego dowiemy się czym jest grawitacja i atomy. Zobaczymy również żonglerkę rekwizytami cyrkowymi i przedmiotami codziennego użytku. W trakcie przedstawienia nie zabraknie iluzji oraz dreszczyku emocji podczas wykonywania trudnych sztuczek. Będzie też można spróbować własnych sił w sztuce żonglerki. Pokazy odbędą się w godz. 12:30 -13:00 i 14:30- 15:00.
Na stanowiskach Młyna Wiedzy zostaną zaprezentowane zasady działania maszyn prostych oraz ich praktyczne zastosowanie. Pojawi się stanowisko chemiczne, przy którym zbadamy zagadnienie gęstości cieczy.
– Nie zabraknie również stanowisk konstrukcyjnych, które pobudzą wyobraźnię każdego uczestnika. Zachęcamy do aktywnego udziału, ponieważ przygotowaliśmy niespodziankę. Po wykonaniu ćwiczenia przy danym stanowisku, młodzi odkrywcy dostaną pieczątkę, potwierdzającą zaliczenie zadania. Wytrwali badacze, którzy zbiorą komplet pieczątek otrzymają nagrodę – zachęca rzecznik Młyna Wiedzy.
Szczegółowe informacje o programie pikniku są dostępne na stronie internetowej CNMW.