29 września w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy odbędzie się kolejna odsłona „Toruńskiej Nocy Naukowców”.
Warsztaty, stanowiska edukacyjne i doświadczalne oraz zwiedzanie interaktywnych wystaw Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy: to główne punkty programu tegorocznego nocnego spotkania z nauką, i nie tylko. – Zapraszamy do wspólnego odkrywania fascynującego świata nauki. W tym roku w ramach dwóch tur będzie można zwiedzić nasze wystawy, jak również skorzystać z warsztatów przygotowanych przez naszych edukatorów oraz partnerów wydarzenia – mówi Marcin Centkowski, rzecznik prasowy Młyna Wiedzy. – Między innymi zajrzymy do świata mikrorganizmów, przyjrzymy się zmysłowi wzroku, drukarkom 3D, robotom, modelom anatomicznym człowieka, tym rzeczywistym i wirtualnym. To oczywiście tylko część atrakcji podczas wydarzenia – dodaje.
Stanowiska będą dostępne 29 września w godz. 18:00-20:00 i 20:00-22:00. Aby móc z nich skorzystać trzeba kupić bilet w cenie 10 zł. Bilety można nabyć w kasach Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy (MW1) oraz w systemie sprzedaży online. – Bilet upoważnia do wstępu do dwóch obiektów, ale w przypadku Centrum Innowacyjnej Edukacji w miarę dostępności miejsc w danych czasie. To mniejszy budynek, dlatego w czasie wydarzenia będziemy monitorowali ruch na wystawach i odpowiednio kierowali naszych gości. Posiadając bilet będzie można skorzystać z dodatkowych atrakcji przygotowanych podczas Nocy Naukowców – wyjaśnia Marcin Centkowski. – Wyjątkiem są warsztaty przygotowane przez Uniwersytet Mikołaja Kopernika, na które obowiązują zapisy. Osoby chcące skorzystać ze wszystkich atrakcji przygotowanych podczas wydarzenia, będą musiały posiadać bilet – dodaje.
W pracowni biologicznej Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy (MW1) edukatorzy centrum nauki zapraszają do „świata w szkle”. W trakcie zajęć będzie okazja, aby na własne oczy przekonać się o istnieniu świata – królestwa mikroorganizmów. Zajęcia obejmują własnoręczne przygotowanie preparatów mikroskopowych z jogurtu lub z wody z akwarium, a następnie ich obserwacje przy użyciu mikroskopów biologicznych. Z kolei, podczas warsztatu „Przewrotne oko” uczestnicy będą mieli okazję oszukać swój zmysł wzroku obserwując m.in. obrazy 3D, a także spróbują samemu stworzyć znikający obrazek. Wykonają też eksperyment-niespodziankę.
W Centrum Innowacyjnej Edukacji (MW2) będzie można wziąć udział w zajęciach „Zasługi oraz odkrycia Ignacego Łukasiewicza”. Podczas warsztatów uczestnicy w przystępny sposób poznają osobę Ignacego Łukasiewicza i znajdą odpowiedzi na pytania: Jak wyglądały początki wydobycia ropy naftowej na ziemiach polskich i jaką rolę odegrał Ignacy Łukasiewicz podczas powstawania polskiego przemysłu naftowego? Jakie były jego dokonania naukowe oraz działalność patriotyczna i społeczna? Dodatkowo, uczestnicy wykonają pracę plastyczną z ruchomymi elementami przedstawiającą kiwon, czyli pompę służącą do pompowania ropy naftowej ze złoża.
Zajęcia przygotowane przez Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy będą trwały ok. 30 minut. Będą odbywały się w godz. 18:05-18:35, 19:05-19:35, 20:05-20:35, 21:05-21:35. Jednorazowo będzie mogło wziąć w nich udział 20 osób (w każdym z warsztatów) – nie są wymagane zapisy.
W głównym budynku centrum nauki odbędą się warsztaty przygotowane przez Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu. Uczestnicy zajęć „Jak wylądować na Marsie?” zmierzą się z wyzwaniem lądowania na powierzchni Marsa lądownikiem startującym z szybko poruszającego się statku macierzystego. Esencją wyzwania będzie wylądowanie możliwie najbliżej do wyznaczonego celu. Podczas warsztatów „Lecimy w kulki” będzie okazja, aby wspólnie z pracownikami Wydziału Chemii UMK przygotować kule do kąpieli, elastyczne slimy (glutki) i kolorowe jadalne kulki. Podczas zajęć edukacyjnych „Na tropie zagadkowych pieczęci królewskich”, dzieci nauczą się wykonywać odlewy pieczęci woskowych. Będzie również okazja, aby poznać „tajniki” pracy konserwatora zabytków, poznają narzędzia pracy oraz etapy wykonywania kopii. Na warsztaty obowiązują zapisy, które rozpoczną się 22 września o godz. 8:00. Zgłoszenia przyjmowana są za pośrednictwem poczty elektronicznej: nocnaukowcow@umk.pl. Liczba miejsc jest ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń.
Na kanale YouTube UMKTV oraz w przestrzeni wystawy „Rzeka” w Młynie Wiedzy będzie można zobaczyć premiery dwóch pokazów. W pierwszym, Krzysztof Ligo, student na Wydziale Matematyki i Informatyki UMK zaprezentuje działanie skonstruowanego przez siebie wózka inwalidzkiego, którym można sterować za pomocą wzroku. Wynalazek jest skierowany do osób o wysokim stopniu niepełnosprawności, co odróżnia go od większości rozwiązań oferowanych na rynku, np. wózków elektrycznych, sterowanych dłonią za pomocą joysticka. W drugim, dr hab. Agnieszka Hamerlińska, prof. UMK, neurologopeda, pedagog, psycholog, psychoonkolog, związana z Instytutem Nauk Pedagogicznych UMK, zaprezentuje wynalazek, który ma pomóc osobom, które straciły węch. Olfator pomaga w procesie zapamiętywania i uczenia. Wspiera terapię integracji sensorycznej. Może być stosowany w terapii neurologopedycznej i neuropsychologicznej, w której biorą udział osoby po udarach mózgu, urazach czaszkowo-mózgowych, w stanie apallicznym, z chorobami neurodegeneracyjnymi i zaburzeniami o podłożu neurologicznym oraz onkologicznym. Mogą go stosować zarówno specjaliści, jak i pacjenci w swoim codziennym życiu.
W budynku MW1 i MW2 będą dostępne stanowiska „Mikoryza – Internet lasu”, przygotowane przez Wydział Nauk Biologicznych Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Warsztaty mają na celu przedstawienie roli grzybów mykoryzowych w funkcjonowaniu lasu, wzbogacone pokazem założenia kultury grzybni wegetatywnej z owocnika grzyba na pożywce Pachlewskiego. Zajęcia rozpocznie krótki wstęp merytoryczny uatrakcyjniony uzupełnieniem kart edukacyjnych, wyjaśniający współpracę roślin i grzybów oraz znaczenie tego wyjątkowego sojuszu. Następnie ochotnicy będą mieli możliwość wyizolować fragment miąższu kapelusza owocnika grzyba mykoryzowego do inicjacji kultury w warunkach kontrolowanych. Na zakończenie zostanie przedstawiona istota inokulacji sadzonek.
Na stoisku Uniwersytetu Dziecięcego (Fundacja Amicus Universitatis Nicoali Copernici) doktoranci z Wydziału Nauk Biologicznych i Weterynaryjnych przygotują dla uczestników namiastkę laboratorium, w którym pokażą m.in. mikroskop świetlny z utrwalonymi preparatami, izolację barwników roślinnych z liści, prace z pipetą – do płytek wielodołkowych z różnymi związkami chemicznymi. Będzie można zapoznać się również z pracą drukarki 3D i uzyskać informacje o niezbędnym oprogramowaniu, tworzeniu modeli 3D i czy faktycznie drukarki wykorzystuje się pracy laboratoryjnej. Dla dzieci lubiących zagadki, będą oczekiwać łamigłówki wydrukowane w technologi druku 3d.
Na stanowisku Wyższej Szkoły Gospodarki w Bydgoszczy będzie można zobaczyć wykorzystanie okularów VR do prezentacji wirtualnych modeli anatomicznych. Zaprezentowane zostaną rzeczywiste modele: anatomiczny oraz ludzkiego szkieletu.
Uniwersytet Merito WSB zaprosi do testowania możliwości elementów programowania z wykorzystaniem klocków Lego Mindstorms EV3, rozwijania manualnych zdolności w budowaniu konstrukcji interaktywnych robotów oraz zaprezentuje możliwości wykorzystania ramion robota Dobot Magician.
Parterami „Toruńskiej Nocy Naukowców 2023” są: Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, Uniwersytet Merito WSB, Wyższa Szkoła Gospodarki w Bydgoszczy oraz Fundacja Amicus Universitatis Nicolai Copernici.
Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie internetowej Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy.