Dużo większe możliwości [WYWIAD]
O ofercie, zaletach i cechach wyróżniających Zespół Szkół w Czernikowie opowiada jego dyrektor Andrejus Sivickis.
Niedługo rozpocznie się rekrutacja do Zespołu Szkół w Czernikowie na rok 2022/2023. Co placówka oferuje kandydatom?
Technikum i Branżowa Szkoła w Czernikowie stale się rozwija. Poszerzyliśmy ofertę edukacyjną o nowe kierunki kształcenia w technikum, biorąc pod uwagę tendencje na rynku pracy w naszym regionie. To także kolejny krok w stronę utworzenia branżowej szkoły II stopnia. Na przyszły rok szkolny 2022/2023 planowana jest rekrutacja w technikum w zawodach: technik informatyk, technik programista, technik logistyk i technik spedytor. Branżowa Szkoła I Stopnia oferuje klasę wielozawodową w dualnym systemie kształcenia, czyli zajęcia ogólnokształcące w szkole, a do tego praktyki u pracodawcy i zajęcia teoretyczne zawodowe na miesięcznych turnusach.
Co trzeba zrobić, aby wziąć udział w rekrutacji?
Aby wziąć udział w rekrutacji należy złożyć stosowne podanie, które jest dostępne na naszej stronie www.zs.czernikowo.pl oraz dostarczyć badanie lekarskie od lekarza medycyny pracy. Skierowanie na to badanie wystawia szkoła. Po zakończeniu roku szkolnego kandydat dostarcza świadectwo ukończenia szkoły oraz zaświadczenie o wynikach egzaminu ósmoklasisty. Warto podkreślić, że liczba miejsc na poszczególne kierunki jest ograniczona i jesteśmy w stanie przyjąć tylko tylu uczniów, na ile pozwolą nam limity.
Dlaczego w dzisiejszych czasach warto wybierać technika i szkoły branżowe?
Kończąc technikum lub branżową szkołę uczniowie mają dużo większe możliwości funkcjonowania na rynku pracy. Po 5-letnim technikum uczniowie oprócz matury mają już zawód technika. Mogą dalej się kształcić na wyższych uczelniach, albo iść do pracy. Uczniowie po Szkole Branżowej I Stopnia uzyskują wykształcenie zawodowe wraz z kwalifikacją konkretnego zawodu i mogą iść już do pracy lub kształcić się dalej w szkole II stopnia, uzyskując średnie wykształcenie i zdobywając tytuł technika. Około 80 proc. mieszkańców naszego powiatu wybiera naukę w technikum lub w branżowej szkole. Na rynku pracy są bardziej potrzebni absolwenci szkół średnich z zawodem niż bez zawodu.
Czym Zespół Szkół Czernikowo wyróżnia się na tle innych tego typu placówek? Dlaczego to właśnie tutaj warto złożyć dokumenty?
Zespół Szkół Czernikowo jest młodą szkołą, ma dopiero 5 lat. W tym czasie udało się stworzyć niepowtarzalną, domową atmosferę, sprzyjającą nauce, odpoczynkowi, rozwijaniu zainteresowań i najważniejsze – umożliwiającą uzyskanie wykształcenia i zdobycia zawodu. Nasza szkoła specjalizuje się w jednych z dwóch najważniejszych branżach na rynku pracy: informatycznej oraz logistyczno-spedycyjnej. W tych dziedzinach szkoła posiada odpowiednią kadrę nauczycieli specjalistów. W szkole funkcjonuje system pomocy psychologiczno-pedagogicznej oraz doradztwa zawodowego. Co istotne, czas nauki jest dostosowany do potrzeb ucznia – zajęcia zaczynamy o godz. 7.10 i już po godz. 14.00 uczniowie mogą w wolnym czasie rozwijać swoje zainteresowania.
Czy szkoła oferuje jakieś dodatkowe kursy, dzięki którym można poszerzyć swoje kwalifikacje?
Oczywiście. Działamy zgodnie z zasadą, że praktycznie umiejętności są w obecnych czasach na wagę złota. W naszej szkole prowadzone są różnorodne i – co ważne – bezpłatne kursy zawodowe, m.in. w zakresie IT, ale nie tylko. Uczniom proponujemy także kurs wykorzystywania aplikacji logistycznych i spedycyjnych, kurs prawa jazdy, kurs wózków widłowych, kurs barmański, kurs kas fiskalnych czy kurs kosmetyczny. Organizujemy poza tym zajęcia sportowe, w tym szachy.
Szkoła jest bardzo zaawansowana technologicznie i bogato wyposażona. Z czego mogą korzystać uczniowie?
Wszystkie sale lekcyjne są pracowniami przedmiotowymi i posiadają takie multimedia, jak monitory interaktywne, tablice interaktywne czy projektory. Technicy informatycy mają do dyspozycji cztery pracownie informatyczne najnowszej generacji, w tym laboratorium komputerowe z ośrodkiem egzaminacyjnym z kwalifikacji naprawy komputerów. Jest też pracownia programistyczno-graficzna oraz dwie pracownie komputerowe. Dysponujemy w tych pracowniach wszystkimi typami urządzeń peryferyjnych, które można podłączyć do komputera, w tym drukarkami 3D, ploterami, skanerami czy aparatami foto i video. Logistycy i spedytorzy posiadają trzy pracownie, wyposażone w sprzęt komputerowy z niezbędnym oprogramowaniem logistyczno-spedycyjnym.
Tego typu sprzęt wymaga sporych nakładów finansowych.
Owszem, ale pracownicy naszej placówki mają duże doświadczenie pozyskiwaniu zewnętrznych dofinansowań, dzięki czemu szkoła może się stale rozwijać, na czym zyskują uczniowie. Zakup wyposażenia jest finansowany w ramach realizowanych przez szkołę projektów unijnych. W chwili obecnej realizujemy już trzeci projekt o wartości ponad 1 mln zł.
Czy dostęp do tak nowoczesnego sprzętu wpływa na osiągnięcia uczniów?
Z pewnością tak, bo nasi uczniowie mają dzięki temu szansę nie tylko zdobywać nową wiedzę, ale także ugruntowywać już nabyte umiejętności. Przekłada się to na ich sukcesy. Młodzież chętnie bierze udział w konkursach informatycznych i logistycznych, zdobywając przy tym wysokie miejsca w skali ogólnopolskiej. Jesteśmy także dumni ze zdawalności egzaminów maturalnych i zawodowych. Wyniki egzaminów maturalnych są zbliżone do średnich wyników w skali województwa, a zdawalność z egzaminów zawodowych w technikum drugi rok z rzędu osiąga poziom 100 proc. Bardzo wysoko wypadają zwłaszcza praktyczne egzaminy informatyczne, których średni wynik to ponad 90 proc.
Doświadczenie techniczne i zawodowe ma obecnie dużą wartość. A jak absolwenci czernikowskiego Zespołu Szkół radzą sobie na rynku pracy?
Dotychczas mieliśmy tylko jeden rocznik, który ukończył technikum. Wśród nich są osoby kontynuujące naukę na wyższych uczelniach. Pozostali radzą sobie wyśmienicie na rynku pracy – pracują w różnych firmach, wykorzystując wiedzę i doświadczenie, zdobyte w szkole.