Biblioteka w Chełmży zaprasza do ankiety
Co poprawić, co zmienić, a co się sprawdza? Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Chełmży pyta mieszkańców, czego oczekują i jak widzą działania placówki w przyszłości.
Pytania są zawarte w ankiecie, dostępnej m.in. na stronie biblioteki. To część Programu Rozwoju Bibliotek, do którego placówka z Chełmży zakwalifikowała się jako jedna z 50 bibliotek z całej Polski. Program kierowany jest do gmin i małych miast. Jego celem jest wsparcie bibliotek, aby stały się instytucjami kultury odpowiadającymi na potrzeby mieszkańców. To duża szansa na rozwój, poznanie oczekiwań czytelników, ale też podwyższanie kompetencji pracowników poprzez szkolenia, warsztaty, spotkania. Warto dodać, że z województwa kujawsko-pomorskiego w programie biorą udział tylko trzy placówki, w tym chełmżyńska.
– Bardzo się cieszymy, że jesteśmy w programie, to duży krok do przodu dla pracowników i dla samej biblioteki – mówi Artur Stankiewicz, dyrektor PiMBP. – Zazwyczaj jest tak, że my dajemy ofertę, z której mieszkańcy korzystają lub nie. Tym razem pytamy chełmżan, czego oczekują, czego brakuje itp.
Poza odpowiedziami na pytania z ankiety można też zostawić wiadomość na tzw. „gadających ścianach”. To plansze z pytaniami, gdzie anonimowo przykleja się karteczki z propozycjami lub zapisuje odpowiedzi na tablicy. Takie miejsca znajdują się w głównej siedzibie biblioteki, ale także w Filii dla Dzieci i Młodzieży oraz w Chełmżyńskim Ośrodku Kultury. Wszystkie te placówki – łącznie z Punktem Informacji Turystycznej – tworzą wspólną instytucję kultury w Chełmży. Dodatkowo ankiety są w wersji papierowej, zwłaszcza dla osób, które nie mają stałego dostępu do Internetu. Otrzymują je czytelnicy, uczestnicy zajęć, szkoły oraz stowarzyszenia, z którymi biblioteka współpracuje.
– Biblioteki już od dawna nie są miejscem, gdzie przychodzi się tylko wypożyczyć książki. Tworzymy przestrzeń na inne działania. Nasze instytucje się przenikają, współpracują, uzupełniają i to pozwala nam tworzyć szeroką ofertę – dodaje Artur Stankiewicz. – Organizujemy spacery historyczne po mieście, spotkania autorskie, Dyskusyjny Klub Książki we współpracy z Książnicą Kopernikańską w Toruniu oraz Instytutem Książki. Odbywają się u nas koncerty, spektakle, seanse filmowe, wykłady Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Współpracujemy z organizacjami pozarządowymi: swoje siedziby mają u nas m.in. Mażoretki Chełmżyńskiego Ośrodka Kultury, „Łozanki” – Chełmżyńskie Stowarzyszenie Amazonek czy Klub „Niteczka”. Prowadzimy sondy uliczne i spotkania z ciekawymi ludźmi. Dla najmłodszych odbiorców są zajęcia biblioteczne, historyczne, propozycje na ferie czy wakacje.
Ponadto biblioteka tworzy przestrzeń dla kreatywnych i aktywnych, którzy chcą rozwinąć skrzydła. Dzięki grupie nastoletnich pasjonatów, udało się stworzyć m.in. plenerowy spektakl teatralno-wokalny, nawiązujący do historii Powstania Warszawskiego. Wydarzenie przyciągnęło do bibliotecznego ogrodu kilkaset osób. Zachęcona sukcesem grupa tworzy dalej, a nasza placówka nawiązała współpracę z ekspertami, np. z toruńskich teatrów, by pomóc utalentowanej młodzieży dalej się rozwijać.
– Działamy tu i teraz, ale patrzymy w przyszłość – mówi dyrektor Stankiewicz. – Poznanie oczekiwań jest potrzebne chociażby po to, żeby projektować nowe usługi i dopasować ofertę dla konkretnych grup, dostosować godziny zajęć. Wsłuchujemy się w głos mieszkańców, rozpoznajemy własne zasoby i potencjał zespołu, by móc wypracować program rozwoju biblioteki na najbliższe lata.
Chcemy, żeby po domu, szkole, pracy czy kościele – biblioteka była tym trzecim miejscem do spotkań, spędzania wolnego czasu i bliskiego kontaktu z kulturą.