Nowa Perspektywa: ważny jest głos mieszkańców
Pytania, rozmowy, oczekiwania mieszkańców i słuchanie ich głosu – to podstawa sukcesu Stowarzyszenia Nowa Perspektywa dla gminy Zławieś Wielka. W tym roku miną dwa lata działalności, ale na koncie mają wydarzenia i dorobek, którym mogliby obdzielić kilka podobnych organizacji.
W minionym roku trudno wskazać weekend bez aktywności Nowej Perspektywy. Pikniki, biegi, turnieje – od typowo sportowych po szachowe, morsowanie, Dzień Dziecka, Dzień Ziemi, debaty, koncerty, półkolonie, żywe lekcje historii, majówka, warsztaty świąteczne, Sąsiedzka Paczka, bal sylwestrowy, Wiejski Klub Filmowy. Niektóre z wydarzeń są cykliczne i można spodziewać się powtórki w 2024 r.
Działalność Stowarzyszenia jest bardzo dynamiczna i zauważalna. Gdzie tkwi przepis na sukces?
– Staramy się czerpać z doświadczeń naszych członków – każdy z nas realizuje się w różnych dziedzinach, ma inne pasje, hobby – i to przekładamy na działalność Stowarzyszenia – mówi Marcin Swaczyna, prezes Stowarzyszenia Nowa Perspektywa dla gminy Zławieś Wielka. – Ale bez głosu mieszkańców się nie da. Trzeba wiedzieć, czego oczekują, co chcą wspólnie robić, co ich interesuje, gdzie jest ta luka, którą trzeba wypełnić, zainteresować, dać impuls. Na początku, żeby nie działać po omacku, przeprowadziliśmy badanie społeczne. Wyniki nas zaskoczyły.
Po pierwsze – liczbą osób, które odpowiedziały, bo było to około 400 głosów. Po drugie – niekoniecznie lepsze drogi, komunikacja czy budowa żłobka i przedszkola są najbardziej priorytetowe. Owszem, były wysoko punktowane w rankingu, ale na pierwszym miejscu znalazł się… Internet. Mieszkańcom po prostu brakuje światłowodu. Bardzo nas to zaskoczyło, ale pokazało i pozwoliło zrozumieć wartość dialogu z mieszkańcami. Dialog ten chcemy kontynuować aktualnie przygotowując nową edycję wspomnianego badania.
Rozmowa, wsłuchanie się w potrzeby lokalnej społeczności oraz współpraca z instytucjami i organizacjami działającymi wcześniej, jak na przykład Centrum Edukacji Młodzieży w Górsku – dały wymierne efekty. Wiejski Klub Filmowy, który powstał w ubiegłym roku, jest jednym z nich. Grupa członków liczy już 650 osób. Zainteresowanie wykracza poza granice gminy Zławieś Wielka. Dużą rolę odegrało poszukiwanie alternatywnych rozwiązań dostępu do kultury, o którą łatwo jest w mieście, a na wsi wiąże się z całym procesem planowania dojazdu, wydatków itp.
Stąd pomysł na organizowanie pokazów filmowych na miejscu, z wykorzystaniem sali kinowej w Górsku.
– Wykupiliśmy tzw. parasol licencyjny, czyli umowę na określone filmy od określonych dystrybutorów. Mieszkańcy korzystają, bo nie ma opłat. W ciągu kilku miesięcy klub zyskał sławę, która dotarła do ościennych gmin. Szkoły są zainteresowane ekranizacjami lektur szkolnych i do nas przyjeżdżają, pytania płyną nawet z Torunia – informuje Marcin Swaczyna.
Nowa Perspektywa stara się integrować zarówno mieszkańców napływowych, jak i tych rdzennych. Tak trafia z ofertami zajęć i wydarzeń, żeby korzystali wszyscy. Nawiązuje współpracę, jak na przykład z organizatorami Międzyszkolnej Ligi Szachowej, która w gminie Zławieś Wielka działa od lat. Aktualnie dzięki rozwijaniu współpracy turnieje są rozgrywane w Złejwsi, Przysieku oraz Górsku. I pod tym względem nasza gmina wyróżnia się na tle województwa.
– Weszliśmy na rynek gminy i to jest pewna wartość, która została wykreowana przez nasze stowarzyszenie – mówi Swaczyna. – Wiadomo, są dłużej działający od nas, z dorobkiem, udziałem w uroczystościach i wydarzeniach gminy, jak OSP czy koła gospodyń wiejskich. Ale nie ukrywam, że przez te niecałe dwa lata dostaliśmy tyle pytań, czy to ze strony mieszkańców, czy osób reprezentujących inne organizacje – o wsparcie oraz dotyczące przygotowania różnych imprez. Wytworzył się taki zdrowy ferment i zdrowa rywalizacja, na których korzystają mieszkańcy gminy. Mają wybór i coraz większą ofertę na ciekawe spędzenie czasu i spotkania z innymi ludźmi.
W tym roku należy się spodziewać imprez, które mają cykliczny charakter, ale też nowych. Stowarzyszenie nawiązało właśnie współpracę z Automobilklubem Toruńskim, ze względu na obecność wielu pasjonatów motoryzacji i posiadaczy klasyków. Zbliżają się Mistrzostwa Europy w piłce nożnej. Wakacje to dobry czas na strefę kibica w plenerze.
– Już to przerabialiśmy podczas Mistrzostw Europy. Teraz będzie cieplej, wygodniej, na pewno strefę przygotujemy.
Co jeszcze? Sukces Wiejskiego Klubu Filmowego trzeba pielęgnować. Być może uda się jesienią zorganizować festiwal w Centrum Edukacji Młodzieży? Może z udziałem gwiazd? Pomocna będzie współpraca z Toruniem i Bydgoszczą oraz takimi wydarzeniami, jak np. festiwal Tofifest.
– Plany są – od poszerzenia dostępu do kultury po zorganizowanie wakacji dla uczniów. W przypadku ostatniego jest szansa, by zaangażować więcej organizacji, żeby był wybór i zajęcia na kilka tygodni, a nie kilka dni – zauważa prezes Nowej Perspektywy. – Uda się dzięki współpracy z innymi organizacjami. Aktywizacja naszej gminy, poznawanie i budowanie jej tożsamości jest dla nas i mieszkańców bardzo ważna.
Więcej informacji na fanpage’u Stowarzyszenia Nowa Perspektywa, które właśnie rozpoczęło II edycję badania opinii i potrzeb mieszkańców. Ankiety są dostępne w Internecie, ale także podczas Swojskiego Jarmarku w Przysieku, który odbędzie się 17 lutego, od 10.00 do 16.00.