Dożynki z sukcesem dla gminy Wielka Nieszawka
Bardzo udane dla gminy Wielka Nieszawka były powiatowo-gminne dożynki, które odbyły się w Łubiance 20 sierpnia. Zorganizowano tam konkurs na najciekawsze stoisko promocyjne, w którym gmina Wielka Nieszawka była bezkonkurencyjna. Wszystko to dzięki współpracy kół gospodyń wiejskich.
Za wystrój stoiska oraz stworzenie wieńca dożynkowego odpowiadało KGW Nowoczesne Gospochy z Cierpic.
Nasze przygotowania rozpoczęłyśmy wieloma wspólnymi konsultacjami. Same przygotowania aranżacji wystroju, jak i samego wieńca dożynkowego, to już setki godzin, przeliczając pracę wszystkich zaangażowanych członkiń – opowiadają gospodynie.
W pomoc włączyli się także ich mężowie. Stoisko łączyło tradycję oraz olenderskie korzenie. Zastosowano wiele nowoczesnych aranżacji florystycznych takich jak ,,Panna Piękna z Natury” – symbol pięknej gminy, ubrany w pieczołowicie i misternie przygotowaną suknię, niczym z paryskich pokazów haute couture, czy deszcz spadających jabłek.
Elżbieta Kosińska zaprojektowała i stworzyła piękny i niezwykle misterny wieniec dożynkowy w postaci klatki z bażantem.
Bardzo bogata była także część kulinarna. Kolejki ustawiały się, przyciągane zapachem olenderskiej zupy pomidorowej, przygotowanej według tradycyjnego przepisu przez kucharza restauracji Centrum Sportu i Rekreacji Olender. Z kolei Koło Gospodyń Wiejskich Brzoza, wraz z Nowoczesnymi Gospochami, zaprezentowało gofry z mąki żołędziowej, kawę żołędziową, a także lemoniadę lawendową i chleb z mąki żołędziowej. Prawdziwym hitem okazały się jednak nadziewane rożki według przepisu gospodyń z Brzozy.
Panie zaserwowały tradycyjne wafle znane z lodów rożków, ale w wytrawnej odsłonie z farszem serowo-pieczarkowym, a to wszystko w złocistej i chrupiącej panierce – opisują autorki tego przysmaku.
Miłośnicy słodkości również mogli znaleźć coś dla siebie, a to za sprawą Koła Gospodyń Wiejskich w Małej Nieszawce, którego członkinie przygotowały miód oraz pierniki na miodzie. W powietrzu roznosił się zapach różnych ciast z tradycyjnych lokalnych przepisów, przyciągały zaprawy takie jak keczup z cukinii, olejek lawendowy lub marmolada z jarzębiny. To wszystko serwowały panie ubrane w tradycyjne olenderskie stroje. Pojawił się nawet pomysł, aby zebrać te tradycyjne przepisy i wydać je jako książkę kucharską, tak aby nie zaginęły w pamięci.
W konkursie na najlepsze stoisko promocyjne rywalizowały gminy, sołectwa z gminy Łubianka oraz koła gospodyń wiejskich. Komisja w składzie: Dorota Semenowicz, Stanisława Kardas i Sebastian Podkański zdecydowała, że najciekawsze stoisko przygotowała delegacja gminy Wielka Nieszawka. Czek o wartości 3 tys. zł odebrali wójt Krzysztof Czarnecki i członkinie KGW Nowoczesne Gospochy.
Będzie jeszcze okazja w tym roku, aby spróbować choć części lokalnych specjałów, które przygotowują gospodynie. 10 września odbędą się dożynki gminne w Wielkiej Nieszawce.