Gospochy dla lokalnej społeczności
Działające w Wielkiej Nieszawce Koło Gospodyń Wiejskich „Nowoczesne Gospochy” proponuje mieszkańcom gminy szereg aktywności rzadko dotąd spotykanych. Dziewczyny organizują imprezy z myślą o mieszkańcach, promują aktywność fizyczną i rekreację, a środki na te działania pozyskują, biorąc udział w konkursach grantowych.
Jedną z członkiń koła, która aktywnie angażuje się w jego działanie, jest Joanna Wysocka-Słoniecka.
Obecnie w naszym KGW zrzeszonych jest ponad 30 osób. Naszą siłą jest różnorodność i chęć do podejmowania nowych wyzwań – wyjaśnia Joanna Wysocka-Słoniecka. – Pomysły na nowe aktywności rodzą się w naszych głowach, wynikają z naszych marzeń i pasji. Przyświeca nam myśl o tym, co dobrego możemy zrobić dla lokalnej społeczności. Chwytamy każdą okazję, dzięki której możemy zaoferować naszym mieszkańcom ciekawe formy wspólnego spędzania czasu. To jest ogromna praca, ale naprawdę warto.
W swoich działaniach KGW skupia się na społeczności gminy Wielka Nieszawka. Część działań adresowana jest do seniorów, inne do rodzin, jeszcze inne do najmłodszych. Dużym przedsięwzięciem była ubiegłoroczna akcja charytatywna „Bliżej człowieka”. Gospochy zaangażowały się całym sercem w przygotowanie wypieków, ozdób choinkowych, rękodzieła – każda dała od siebie to, co lubi i potrafi robić najlepiej. Wszystkie te przedmioty były licytowane, a środki przeznaczono na organizację wigilijnego spotkania z seniorami. Dzięki ofiarności sponsorów, a także wielkim sercom mieszkańców, którzy włączyli się do akcji, przygotowano także świąteczne upominki dla seniorów.
W tym roku „Nowoczesne Gospochy” wstąpiły do programu realizowanego przez Fundację Biedronki „Danie wspólnych chwil”.
Udało nam się pozyskać grant na organizację trzech spotkań przy stole – mówi Joanna Wysocka-Słoniecka. – Pierwsza edycja odbyła się wiosną. Uśmiech na twarzach seniorów oraz fakt, że chcą do nas wracać, zmotywowały nas do dalszych działań. Jesienią kontynuujemy program i ponownie mamy możliwość zaprosić seniorów do spędzenia z nami „wspólnych chwil”. Pierwsze z serii jesiennych spotkań zorganizowałyśmy w Domu Pomocy Społecznej w Wielkiej Nieszawce. Dzięki gościnności dyrektorki Anety Rybackiej-Skorulskiej oraz mieszkańców Domu miałyśmy przyjemność razem z seniorami z naszej gminy zintegrować się przy pysznym śniadaniu.
Członkinie koła angażują się także w działania promujące zdrowy tryb życia. W zeszłym roku w ramach projektu „Zdrowie zaczyna się w głowie”, realizowanego dzięki grantowi pozyskanemu w konkursie Fundacji Krajowej Grupy Spożywczej „Pomaganie krzepi”, odbywały się spacery z kijkami. Przez dwa miesiące uczestnicy przeszli wspólnie ponad 2000 km. Do projektu przystąpiło kilkadziesiąt osób, a cykl spacerów urozmaiciły warsztaty tematyczne – spotkania z dietetykiem, rozmowa z psychologiem czy kurs pierwszej pomocy. Cały program zwieńczyły warsztaty kulinarne, na których Gospochy razem z uczestnikami projektu przygotowały pyszne i zdrowe potrawy pod czujnym okiem szefa kuchni.
Inwestujemy naszą energię w to, aby przynieść mieszkańcom Wielkiej Nieszawki nowe możliwości wspólnego spędzania czasu – dodaje członkini koła. – Pandemia nas rozdzieliła, więzi międzyludzkie zostały w pewnym stopniu zerwane. Dlatego dla nas to bardzo ważne, aby naszych znajomych i nieznajomych, bliższych i dalszych sąsiadów jednoczyć przy różnego rodzaju aktywnościach i sprawiać, abyśmy wszyscy czuli się częścią naszej nieszawskiej wspólnoty.