Nowoczesne Gospochy z Wielkiej Nieszawki
’Czarna polewka to zupa regionalna, w Wielkiej Nieszawce dobrze rozpoznawalna. Gmina Piękna z Natury z fajnymi Gospochami, które serwują Wam dzisiaj Kujawską Małą Czarną z szarakami’. Ten fragment opisu konkursowej potrawy jest dobrym odzwierciedleniem temperamentu, przebojowości i ducha zmian jakie prezentuje Koło Gospodyń Wiejskich Nowoczesne Gospochy z Cierpic, które zwyciężyło w eliminacjach kulinarnej Bitwy Regionów powiatu toruńskiego.
Eliminacje odbyły się 23 lipca w Łubiance. Jest to wydarzenie, którego najważniejszym celem jest promowanie regionalnych potraw,
a także bogactwa i różnorodności lokalnych tradycji kulinarnych. składa się z trzech etapów. W każdym wyłaniani są laureaci uzyskujący największą ilość punktów, których na podstawie określonych kryteriów ocenia specjalnie powołana komisja. Powiat toruński na poziomie wojewódzkim, który jest etapem półfinałowym zabawy, będzie reprezentowany przez Nowoczesne Gospochy z Cierpic w gminie Wielka Nieszawka.
Cieszę się, że jako koło działające tak krótko, bo dopiero od kwietnia, udało nam się naszym daniem i wystrojem stoiska przekonać komisję, że tradycja w nowoczesnym wydaniu może być równie interesująca, a nawet zaskakująca – mówi Katarzyna Leszczyńska, szefowa koła z Cierpic. Naszym popisowym daniem była kujawska czernina z ziemniaczanymi kluseczkami, przygotowywana wspólnie przez mamę i córkę. Dziewczyny, choć prezentujące różne pokolenia, to jednak połączone w kuchni wokół tradycyjnego dania stworzyły niezwykłą potrawę, co dało nam pierwsze miejsce i pozwoliło zdobyć maksymalną ilość punktów.
Koło zdobyło także trzecie miejsce w rywalizacji na najładniejsze stoisko.
Pokazałyśmy jak piękna może być polska wieś zaprezentowana w nowoczesny sposób. Bazując na naturalnych, stonowanych kolorach, odwołując się do tradycji rękodzieła, wykorzystując naturalne składniki stworzyłyśmy stoisko w klimacie boho, które podczas festynu cieszyło się ogromną popularnością – dodaje Gospocha.
Sukces ten nie byłby możliwy, gdyby nie zaangażowanie wielu osób, które już na kilka dni przed imprezą zaczęły przygotowywać wystrój stoiska, z jakim Nowoczesne Gospochy pojawiły się w Łubiance.
Zwycięskie koło skupia już prawie 40 kobiet. Co istotne, w większości są to osoby napływowe, które na wieś trafiły z miasta. Nie przeszkadza to jednak Gospochom angażować się na rzecz wsi i pokazywać jej piękno. Dziewczyny, mimo braku miejscowych korzeni, świetnie odnalazły się w podtoruńskiej gminie i z wielką radością działają na rzecz lokalnej społeczności.
Założyłyśmy to koło właśnie po to, żeby pokazać, że wieś, jej tradycje, zwyczaje i obyczaje są piękne i warte kultywowania. Zdajemy sobie jednak sprawę z tego, że czasy się zmieniły i to wszystko w tradycyjnej, nieco folkowej formie może niestety mieć ograniczoną formę przekazu, a tym samym nie dotrze do wszystkich. Chciałyśmy wyjść temu naprzeciw. Stworzyłyśmy coś niesamowitego, co ma pokazać, że siła jest w grupie, a razem mamy ogromną moc, dzięki czemu możemy promować wieś jako atrakcyjne i ciekawe miejsce nie tylko do życia, ale przede wszystkim do rozwoju i integracji – mówi Katarzyna Herniczek-Pawłaszek, założycielka koła.
Gospochy przygotowują się już do wojewódzkiej Bitwy Regionów, a także innych wydarzeń, zaplanowanych wcześniej. Poczynania koła można śledzić na Facebooku: https://www.facebook.com/KGWNowoczesneGospochy/
Galeria zdjęć
- fot. KGW Nowoczesne Gospochy
- fot. KGW Nowoczesne Gospochy
- fot. KGW Nowoczesne Gospochy
- fot. KGW Nowoczesne Gospochy
- fot. KGW Nowoczesne Gospochy
- fot. KGW Nowoczesne Gospochy
- fot. KGW Nowoczesne Gospochy
- fot. KGW Nowoczesne Gospochy
- fot. KGW Nowoczesne Gospochy