Zmieniło się bardzo wiele
Z radcą prawnym Maciejem Folborskim, prowadzącym Kancelarię w Inkubatorze Przedsiębiorczości w Chełmży, rozmawiamy o zmianach prawnych w Polskim Ładzie
Polski Ład zmienił wiele w funkcjonowaniu przedsiębiorców. Które zmiany pana zdaniem są najistotniejsze?
Największe emocje związane z Polskim Ładem dotyczą zmiany w podatku od osób fizycznych. Tymczasem na to pojęcie składa się kilka ustaw, a kluczowa, zawierająca zmiany w podatku od osób fizycznych, wprowadza zmiany w 23 innych, w tym: podatku VAT, Prawie przedsiębiorców, Ordynacji podatkowej. Ustawa w swoim założeniu ma stworzyć sprawiedliwy system podatkowy i wspierać wzrost nadwyrężonych pandemią wpływów budżetowych. Zmiany mają pozytywnie oddziaływać na przedsiębiorców: zwiększać nakłady na zakup nowoczesnych technologii, ich rozwój, wzrost konkurencyjności na rynku europejskim.
A czego mogą spodziewać się szeregowi podatnicy?
Zmiany objęły na przykład zasady ustalania podstawy wymiaru składki zdrowotnej dla przedsiębiorców, likwidację możliwości odliczenia od podatku osób fizycznych składki na ubezpieczenie zdrowotne, przychody otrzymywane przez osoby pełniące obowiązki społeczne lub obywatelskie, wspólne dochody małżonków i osób samotnie wychowujących dzieci, tzw. ulgę rehabilitacyjną, katalog zwolnień przedmiotowych. Wprowadzono nowe rozwiązania, np. tzw. ulgę „na powrót” do kraju, preferencje dla podatników inwestujących w alternatywne spółki inwestycyjne, działalność badawczo-rozwojową, sportową, kulturalną, szkolnictwo wyższe i naukę, ochronę zabytków. Z kolei zmianą w podatku VAT jest możliwość wspólnego rozliczania się przez kilku podatników. W Prawie przedsiębiorców wprowadzono ulgę podatkową dającą możliwość odliczenia określonych kosztów.
Czy w Polskim Ładzie przewidziano rozwiązania korzystne także dla budżetu państwa?
Zmniejszenie podatków wiąże się z wprowadzeniem rozwiązań rekompensacyjnych dla budżetu państwa: podatek dochodowy od osób prawnych, ryczałt od dochodów spółek, przeciwdziałanie „szarej strefie”, uszczelnienie systemu podatku dochodowego i unikania opodatkowania. W tym celu w Prawie przedsiębiorców wprowadzono czasowe ograniczenie niektórych preferencji VAT w przypadku podatników, którzy nie będą przestrzegać obowiązku pozostawania w gotowości do przyjmowania płatności bezgotówkowych i karę pieniężną za niezapewnienie współpracy kasy rejestrującej z terminalem płatniczym.
Maciej Folborski – radca prawny prowadzący Kancelarię w Chełmży i współpracujący z firmą Pro-Biznes Obsługa i Wsparcie Przedsiębiorców. Mail: probiznes.m.f@gmail.com