Belferka z pasją w pracy i społecznie
Monika Cesarz, mieszkająca w Papowie Toruńskim – Osieki, swoją aktywną działalnością i podejściem udowadnia, że praca na rzecz drugiego człowieka rzeczywiście jest jej pasją. Od ponad 20 lat praca w edukacji jest jej bardzo bliska. I wcale nie chodzi o typowy kontakt zza nauczycielskiego pulpitu.
Uczy innych, ale i sama poszerza swoje kompetencje i wiedzę, którą wykorzystuje w pracy dydaktycznej. Potrafi zmotywować uczniów, rozwijać ich pasje poprzez nieszablonowe zajęcia i lekcje.
Przez wiele lat pracowała w SP nr 24 w Toruniu. Organizowała klasowe wizyty w Sejmie RP, koordynowała akcje samorządowe, skierowane do młodzieży, m.in. „Młodzi głosują”, „Młodzi w akcji – architekci przyszłości”, konkurs „Selfie z Niepodległą” czy program edukacyjny „Akademia dojrzewania”. Prowadziła kółko dyskusyjne „Młody prawnik” oraz dziennikarskie, gdzie uczniowie mieli zajęcia praktyczne w toruńskich mediach – telewizji i radiu. Bardzo ważny dla niej jest tytuł „Nauczyciela mającego serce na dłoni”, który otrzymała od samych uczniów. Wielokrotnie nagradzana, m.in. za twórczą pracę pedagogiczną.
Organizowanie takich rzeczy jest dla mnie naturalne – mówi Monika Cesarz. – Obecnie pracuję w szkole w Grębocinie jako nauczyciel współorganizujący kształcenie uczniów ze specyficznymi potrzebami edukacyjnymi oraz jako logopeda w oddziałach przedszkolnych w Gronowie. Widzę, jak duże jest zapotrzebowanie na takie zajęcia. Dlatego zamierzam wykorzystać moje doświadczenie jako pedagoga i logopedy przy organizacji cyklicznych spotkań w naszej świetlicy wiejskiej. Będą miały charakter profilaktyczny, rozmów z rodzicami, wspieranie mowy u dzieci, urozmaicone warsztatami i zapraszaniem gości z zewnątrz.
Poza edukacją, w kręgu zainteresowań Moniki Cesarz są także kultura i ekologia.
Najbliższa akcja to „Wiosenne porządki w Osiekach” 23 marca. Zapraszam mieszkańców naszej miejscowości i wszystkich chętnych do wspólnej, rodzinnej i sąsiedzkiej akcji. Na dzieci będą czekały warsztaty pszczelarskie w świetlicy wiejskiej, której gospodarzem jest sołtys Papowo Toruńskie – Osieki.
Wcześniej zorganizowała m.in. spotkanie z Krystyną Warachowską, kolekcjonerką ponad 200 ciekawych wydań „Pana Tadeusza”. Wydarzenie tak się spodobało, że na większą skalę odbędzie się 3 kwietnia w Gminnej Bibliotece Publicznej w Galerii Spotkań w Łysomicach.
Działa dla lokalnej społeczności, chce zmieniać otoczenie na lepsze i zainteresować innych wieloma sprawami. Zna specyfikę życia w mieście i na wsi, różne problemy i oczekiwania tych środowisk. Stąd decyzja o starcie w wyborach do rady powiatu toruńskiego.
Mimo że powiat ma ściśle określone zadania samorządowe, ja jednak widzę radnego jako pierwsze ogniwo łączące lokalną społeczność z organami decyzyjnymi. Co więcej, radny powiatu może pełnić rolę ważnego inicjatora zmian w swoim okręgu. Jakich zmian? Na pewno poprawa bezpieczeństwa w ruchu tranzytowym w gminie, rozwój komunikacji publicznej – wylicza. – Także programy społeczne wspierające osoby starsze. Widzę, że w szkołach przybywa uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, więc konieczna jest potrzeba rozwoju programów, by to wsparcie rozszerzyć na szkoły ponadpodstawowe. Niestety, na tym etapie rodzice zostają sami z problemem. To bardzo ważne, żeby o to zadbać.
Edukacja, aktywizacja, integracja to jej narzędzia w pracy i zawodowej, i tej społecznej, którą wykonuje z wielką przyjemnością. Natomiast w wolnym czasie wybiera czas z rodzina, bieganie, rower, książki i muzykę.