Artystycznie w gminie Wielka Nieszawka
W gminie dzieje się sporo interesujących wydarzeń kulturalnych, jak na przykład koncerty organizowane z okazji różnych świąt i rocznic. Tego typu imprezy odbywały się także w minionym roku. Przypomnijmy niektóre z nich.
Na początku maja już po raz szósty zorganizowano Przegląd Zespołów Wokalnych. Wzięło w nim udział 11 grup. Widzowie dopisali, na sali nie było praktycznie żadnego wolnego miejsca. Deszczowa pogoda nie przeszkodziła w dotarciu na miejsce i bawieniu się razem z występującymi zespołami. Gdy ze sceny rozbrzmiewały znane ludowe melodie oraz przyśpiewki, wszyscy dołączyli się do śpiewu.
Bawiliśmy się świetnie – to komentarz jednej z uczestniczek koncertu. – Było gorąco, wesoło i miło ze śpiewem i radością.
W gminie Wielka Nieszawka działają obecnie trzy grupy muzyczne tworzone przez seniorów. Appassionata jest zespołem mieszanym 4-głosowym. Jego repertuar stanowią utwory operowe, musicalowe, patriotyczne, religijne i ludowe.
Wspomnienie istnieje już od prawie 40 lat. Ta grupa brała udział w wielu przeglądach amatorskich zespołów artystycznych i dorobku twórczego seniorów, zdobywając wiele nagród i wyróżnień.
Z kolei Leśna Kraina funkcjonuje od 2015 r. W swojej krótkiej karierze zespół ten zdobył wiele wyróżnień i nagród. W swoim repertuarze ma piosenki ludowe, biesiadne, przeboje krajowe, światowe, pieśni patriotyczne i religijne. Zespół uświetnia swoimi występami, podobnie jak dwie pozostałe grupy, imprezy gminne.
Również piosenka poetycko-turystyczna rozbrzmiewała w sali widowiskowej Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Małej Nieszawce. To za sprawą koncertu grupy „Wszystkiego Najlepszego”, który miał miejsce 12 maja.
W zespole grają: Justyna Rzeźnikowska – śpiew, instrumenty perkusyjne, Maciej Rzeźnikowski – śpiew, gitara klasyczna (to autor tekstów i muzyki), Iwo Jankowski – gitara akustyczna, śpiew oraz Sławek Szymeczko – gitara basowa. Gościnnie zaprezentował się dyrektor GOKiS, Krzysztof Pilarski, który grał na skrzypcach.
30 uzdolnionych solistów zaprezentowało się podczas 17. Gminnego Festiwalu Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej „Muzyka bez granic”, który odbył się 12 czerwca w Małej Nieszawce. Impreza miała honorowy patronat wójta gminy Wielka Nieszawka, Krzysztofa Czarneckiego.
Festiwal jest imprezą o zasięgu gminnym i jej celem jest integracja oraz aktywizacja dzieci i młodzieży z przedszkoli, szkół podstawowych – mówi wójt Krzysztof Czarnecki. – Ważne jest w nim także doskonalenie warsztatu artystycznego wykonawców, nauczycieli oraz instruktorów, a także promowanie najlepszych artystów-amatorów z terenu naszej gminy i integracja środowiska lokalnego.
Pamiętano także o 105. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Z tej okazji 10 listopada odbył się koncert pieśni patriotycznych. Wystąpiły 33 Drużyna Harcerska „Wrzosowisko”, zespoły „Appassionata”, „Leśna Kraina” oraz „Wspomnienie”, jak również grupy wokalne „Gama” i „Puls”. Zaprezentowały się także solistki: Julia Polanowska oraz Nikola Wurm.