Harcerze z Górska znów są u siebie
Pod koniec sierpnia zakończono remont i rozbudowę harcówki w Górsku. Oficjalne otwarcie obiektu towarzyszyło inauguracji nowego roku szkolnego. Z nowo otwartej harcówki będą korzystać członkowie 1. Szczepu Harcerskiego „Błękitna Jedynka”, którzy dotychczas dysponowali pomieszczeniem zbyt małym na tak liczne grono harcerzy i byli zmuszeni szukać gościny w szkołach czy świetlicach strażackich.
Rozbudowa harcówki trwała blisko 1,5 roku i realizowana była przez brygadę budowlaną Urzędu Gminy w Złejwsi Wielkiej. Obiekt powiększył się o dwie sale zebrań o łącznej powierzchni 90 m2, aneks kuchenny oraz toalety dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Prace obejmowały także m.in. wykonanie nowej konstrukcji dachu na całości budynku, montaż nowej stolarki okiennej i drzwiowej, wykonanie nowej elewacji budynku. Zamontowano nową instalację elektryczną i wodnokanalizacyjną oraz ogrzewanie podłogowe. Wokół budynku położono nową kostkę brukową. Inwestycja obejmowała także zakup wyposażenia. Remont, rozbudowę i wyposażenie obiektu współfinansowały: Urząd Marszałkowski (200 tys. zł), Starostwo Powiatowe (50 tys. zł) oraz Urząd Gminy Zławieś Wielka (295 tys. zł).
Dzisiejsza harcówka to dawny obiekt zlewni mleczarskiej. W 1999 r. w Górsku powołano pierwszą drużynę harcerską. Dzięki staraniom harcerzy opuszczony budynek gmina przekazała na ich siedzibę. Szeregi harcerzy z biegiem lat powiększyły się i obecnie w Górsku działa 5 drużyn w ramach szczepu „Błękitna Jedynka” – od najmłodszych zuchów po drużynę starszoharcerską i wędrowniczą. 1 września rozpoczął działalność klub krótkofalowców. Członkowie „Błękitnej Jedynki” są bardzo aktywni – to oni zainaugurowali pierwsze zbiórki WOŚP na terenie gminy Zławieś Wielka. Zawsze biorą udział w obchodach rocznicy męczeńskiej śmierci ks. Jerzego Popiełuszki, oświetlając krzyż – pomnik w Górsku.
Nasz szczep jest jednym z większych w Hufcu ZHP Toruń, jeśli nie największym. Powiększoną siedzibę wykorzystamy w stu procentach, to miejsce będzie tętniło życiem – zapowiada hm. Krystyna Rębacz z „Błękitnej Jedynki”. – Zbiórki odbywają się w piątki i soboty, a w każdej uczestniczy 20-30 osób. Dzięki temu, że do dyspozycji mamy kilka pomieszczeń, można je zorganizować jednocześnie. Mamy też wreszcie miejsce na swój sprzęt – mówi hm. Krystyna Rębacz.
O działalności „Błękitnej Jedynki” napiszemy więcej w kolejnych wydaniach „PT”.