Pełna sala podczas gminnej premiery filmu o zbrodni w Barbarce
Mieszkańcy gminy Zławieś Wielka wypełnili salę Centrum Edukacji Młodzieży im. ks. Jerzego Popiełuszki w Górsku podczas premiery filmu „Barbarka 1939 – Zbrodnia Pomorska”. Film zrobił na nich ogromne wrażenie.
Zbrodnia w Barbarce to szereg zbiorowych egzekucji przeprowadzonych jesienią 1939 roku przez okupantów niemieckich w lesie Barbarka, znajdującym się pod Toruniem. Te masowe egzekucje wchodziły w skład tzw. akcji „Inteligencja” i zostały zorganizowane przez członków SS oraz członków paramilitarnej formacji Selbstschutz. Według szacunków polskich historyków, co najmniej 600 osób zostało zamordowanych w Barbarce. Wśród ofiar znaleźli się liczni przedstawiciele elity społecznej i intelektualnej z Torunia oraz pobliskich miejscowości.
We wrześniu 1939 roku, w samym toruńskim więzieniu, które znajdowało się pod okupacją hitlerowską, osadzono około 300 osób, z czego 282 zdołano zidentyfikować z nazwiska. Wśród zatrzymanych znalazło się m.in. siedemnaście kobiet oraz sześciu redemptorystów z lokalnego klasztoru. Po pewnym czasie część więźniów została zwolniona, jednak w październiku wielu z nich ponownie aresztowano.
Gminna premiera filmu o zbrodni w Barbarce przyciągnęła wielu mieszkańców. Seans poprzedziła dyskusja z dr Tomaszem Ceranem z Instytutu Pamięci Narodowej Delegatura w Bydgoszczy, badaczem Zbrodni Pomorskiej 1939, Sebastianem Bartkowskim z Instytutu Filmowego Unisławskiego Towarzystwa Historycznego, twórcą filmu oraz Robertem Babiarzem, mieszkańcem gminy Zławieś Wielka oraz prawnukiem jednej z ofiar – Jakuba Króla.
Po obejrzeniu filmu wszyscy zebrani mieli okazję zabrać ze sobą do domu książkę o zbrodni pomorskiej.
– Warto dodać, że od tego roku wspomnienie ofiar niemieckiej zbrodni ma charakter państwowy dzięki ustanowieniu przez Sejm RP dnia 2 listopada Narodowym Dniem Pamięci Ofiar Niemieckiej Zbrodni Pomorskiej 1939 – pisze na swoim profilu w mediach społecznościowych Nowa Perspektywa dla gminy Zławieś Wielka. – Jest to hołd złożony ofiarom, ale też wyraz pamięci oraz gest solidarności wykonany w kierunku ich żyjących potomków, także tych z terenu naszej gmin.