W Chełmnie jest śpiewająco
Już od ćwierć wieku działa w Chełmnie chór „Collegium Cantorum”. Pod taką nazwą występuje od 2005 roku. Zespół ma w swym dorobku artystycznym wiele osiągnięć artystycznych, nagród i wyróżnień. Organizuje także Ogólnopolski Turniej Chórów o Kryształowe Serce Chełmińskiej Jesieni.
Czternasta edycja tego ważnego wydarzenia odbyła się 28 października w sali koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej I st. im. G. G. Gorczyckiego. Grand Prix zdobył chór Uniwersytetu Szczecińskiego ze Szczecina. Wygrał on statuetkę ufundowaną przez marszałka województwa kujawsko-pomorskiego, Piotra Całbeckiego oraz nagrodę pieniężną ufundowaną przez Urząd Miasta Chełmna, która wynosi 2500 zł. Dyrygentką tego chóru, nagrodzonego również Złotym Pasmem, jest Anna Tarnowska. Poza tym wyróżnienie tego stopnia zdobyły Chór Dziecięcy „Encanto” Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. im. Oskara Kolberga w Szczecinku oraz toruńska grupa „Corona Borealis”.
Pod uwagę bierze się przede wszystkim walory brzmieniowe i dobór repertuaru – wyjaśnia Martyna Jastrzębska, organizatorka konkursu. – Wykonawców oceniało jury w składzie: prof. dr hab. Dariusz Dyczewski, dr hab. Jacek Sykulski, Michał Rajewski, Marta Frąckiewicz.
Nagrodę specjalną za wielopokoleniową misję śpiewaczą otrzymał Chór Męski „Echo” z Tczewa. Najlepszym dyrygentem został Filip Świątkowski z Chóru Dziecięcego „Encanto” w Szczecinku.
Celem jest popularyzacja muzyki chóralnej, konfrontacja tego środowiska oraz nawiązanie nowych kontaktów artystycznych, podniesienie poziomu artystycznego, ale przede wszystkim możliwość pokazania tego dorobku – wyjaśnia Michał Rajewski, juror, pomysłodawca i dyrektor artystyczny turnieju.
Sporymi osiągnięciami na arenie muzycznej może pochwalić się chór „Collegium Cantorum”. Pod koniec września podczas Ogólnopolskiego Festiwalu Pieśni Chóralnej u Michała Archanioła w Sławie zdobył on Srebrne Pasmo. Michał Rajewski wyśpiewał sobie barytonem platynową nagrodę podczas międzynarodowego przeglądu muzycznego, który odbywał się w Brukseli.
To tylko niektóre z wielu sukcesów chóru, który jest aktywny od 1998 roku. Zaczynał on od prób prowadzonych przez Michała Rajewskiego w Szkole Podstawowej nr 2 w Chełmnie. Wtedy nosił on nazwę „Lutnia”. Po roku został on przemianowany na „Schola Cantorum”, co po łacinie znaczy „Szkoła Śpiewacza”. Zaczął działalność przy parafii Św. Józefa w Chełmnie prowadzonej przez Księży Pallotynów. Pod obecną nazwą funkcjonuje od 2005 roku.
Od 15 lat działa Stowarzyszenie Przyjaciół Chóru Collegium Cantorum, którego jednym ze statusowych celów jest wspieranie chóru w jego działalności kulturalnej i społecznej. W czerwcu 2009 roku zespół odłączył się od parafii św. Józefa, rozpoczynając nowy sezon jako chór niezależny, niedziałający pod żadną instytucją.
Jesteśmy chórem mieszanym, czterogłosowym – wyjaśniają jego członkowie. – Występują śpiewacy amatorzy: młodzież gimnazjalna, licealna, studenci i osoby dorosłe. Repertuar stanowi muzyka dawna i współczesna, zarówno sakralna jak i świecka.
25 listopada odbędzie się koncert z okazji 25-lecia chóru.