Upadłość konsumencka szansą na nowy początek?
W życiu każdego człowieka może przyjść moment, w którym będzie on musiał stawić czoła problemom finansowym. Utrata pracy, niespodziewane wydatki czy nieodpowiednia decyzja inwestycyjna to tylko kilka przykładów mogących prowadzić do trudności w spłacie zobowiązań.
Dla wielu osób upadłość konsumencka jest ostatecznością. Osoby zadłużone decyzję o upadłości podejmują dopiero w przypadku wystąpienia poważnych kłopotów finansowych. Czy upadłość należy traktować jak ostatnią deskę ratunku i swego rodzaju porażkę, czy może jednak postrzegać ją jako szansę na nowe życie bez długów?
Ubiegły rok przyniósł rekordową liczbę upadłości, bowiem aż 21 tysięcy przypadków. W ramach ciekawostki warto wskazać, że najmłodsza osoba, której ogłoszono upadłość konsumencką miała zaledwie 9 lat, zaś najstarsza 93 lata.
Nie można jednak zapomnieć, że upadłość konsumencka nie oznacza automatycznego umorzenia długów. Jest to proces mający na celu oddłużenie i uporządkowanie życia finansowego osoby zadłużonej. Niemniej jednak, decyzja o ogłoszeniu upadłości niesie za sobą pewne konsekwencje. Czy warto zdecydować się na takie rozwiązanie? Jakie są potencjalne skutki takiego działania?
W przypadku pozytywnego rozpatrzenia wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej zaczyna się kolejny etap – postępowanie właściwe. Jest to etap, w którym do sprawy przystępuje syndyk. Jego zadaniem jest ustalenie masy upadłościowej i oszacowanie majątku osoby zadłużonej. Będzie on również odpowiedzialny za sprzedaż wykazanego majątku i przekazanie środków na rzecz wierzycieli.
Po zakończeniu działań syndyka sąd, biorąc pod uwagę możliwości zarobkowe, warunki mieszkaniowe i sytuację rodzinną upadłego, ustala plan spłaty. W uproszczeniu można powiedzieć, że jest to dokument, który zawiera informacje w jakiej wysokości i przez jak długi okres upadły będzie spłacał swoje zobowiązania. Plan spłaty wierzycieli można uznać za swego rodzaju drogę do wyjścia z długów, ponieważ jeśli osoba zadłużona zrealizuje zobowiązania wynikające z tego harmonogramu, może liczyć na całkowite oddłużenie. Pozostała część długów zostanie umorzona po wykonaniu planu.
Warto pamiętać, że w szczególnych przypadkach sąd może zdecydować nawet o umorzeniu zobowiązań upadłego bez ustalania planu spłaty.
Podsumowując, należy pamiętać, że choć upadłość konsumencka jest procesem trudnym i wymagającym, bardzo często dla osoby zadłużonej jest jedyną szansą na nowy początek.
Wiktoria Gibała – Studentka IV roku prawa na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Pracuje w dziale ochrony klienta rynku finansowego w sporach sądowych i upadłości konsumenckiej w Pledziewicz Kancelarii. Swoje zainteresowania koncentruje wokół prawa zobowiązań, prawa bankowego oraz prawa własności intelektualnej.