„Każde życie jest święte” – Światowy Dzień Chorego w Łubiance
Około 70 osób z gminy Łubianka przyjęło sakrament namaszczenia chorych podczas nabożeństwa z okazji XXX Światowego Dnia Chorego, który obchodzono w kościele w Łubiance w piątek 11 lutego. Z powodu obostrzeń epidemicznych nie zorganizowano tradycyjnego posiłku, ale każdy otrzymał paczkę przygotowaną przez Caritas przy Parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Bierzgłowie.
Światowy Dzień Chorego to święto ustanowione przez papieża Jana Pawła II 13 maja 1992 r., w 75. rocznicę objawień fatimskich i 11. rocznicę zamachu na życie papieża. Celem tego święta jest objęcie modlitwą wszystkich cierpiących i chorych oraz zwrócenie uwagi świata na ich potrzeby.
Światowy Dzień Chorego ma ścisły związek z objawieniami w Lourdes – wyjaśnia ks. kan. Rajmund Ponczek, proboszcz Parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Bierzgłowie. – To tam, w roku 1858, Matka Boża objawiła się 18 razy 14-letniej Bernadetcie, córce ubogiego młynarza, ogłoszonej świętą w roku 1933 przez papieża Piusa XI. W trakcie objawień Bernadetta odkryła źródło pod skałą. To źródło stało się celem pielgrzymek chorych, spośród których wielu doznało cudownego uzdrowienia. Sanktuarium Matki Bożej w Lourdes jest obecnie jednym z najczęściej odwiedzanych ośrodków kultu maryjnego na świecie. Sam dwukrotnie miałem łaskę być w Lourdes i widziałem, że osoby chore traktowane są tam w szczególny sposób. Nad ich bezpieczeństwem czuwają służby z wózkami inwalidzkimi i noszami, osoby chore są tam na pierwszym miejscu. Ustanawiając Światowy Dzień Chorego, papież Jan Paweł II w sposób naturalny nawiązał do tego sanktuarium, które dla wielu chorych stało się miejscem nadziei, a niejednokrotnie uzdrowienia, powrotu do pełnego zdrowia, zarówno fizycznego, jak i duchowego. Także my, włączając się w obchody Światowego Dnia Chorego, nawiązujemy do dziedzictwa Lourdes – kontynuuje ks. kan. Rajmund Ponczek.
W piątek 11 lutego w kościele pw. bł. Jerzego Popiełuszki w Łubiance odbyło się nabożeństwo połączone z udzieleniem sakramentu namaszczenia chorych. W poprzednich latach msza św. z okazji święta odprawiana była w kościele w Bierzgłowie, jednak decyzja o przeniesieniu obchodów do Łubianki podyktowana była tym, że tamtejszy kościół jest większy i lepiej ogrzewany.
W uroczystościach z okazji Światowego Dnia Chorego wzięło udział ok. 70 osób, które otrzymały sakrament namaszczenia chorych. W trosce o ich bezpieczeństwo, w związku z wciąż trwającą epidemią koronawirusa, w tym roku zrezygnowano z tradycyjnego obiadu, jednak każdy otrzymał paczkę przygotowaną przez Caritas działający przy Parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Bierzgłowie. Dla osób, które nie były w stanie dojechać do kościoła samodzielnie, zorganizowano transport busem.
Chcę podkreślić, że w gminne obchody Światowego Dnia Chorego zaangażowana jest cała lokalna społeczność, różne środowiska, w tym uczniowie i nauczyciele ze Szkoły Podstawowej w Łubiance oraz Biblioteka – Centrum Kultury w Łubiance – mówi ks. kan. Rajmund Ponczek. – Uroczystości organizujemy od blisko ćwierć wieku, to w gminie Łubianka już wieloletnia tradycja. W tym dniu szczególnie dajemy wyraz naszemu przekonaniu, że chorzy są ważną cząstką Kościoła, skarbem Kościoła. Ich cierpienie ofiarowane Bogu za innych jest niezwykłą wartością. Dzisiejszy świat ceni sobie, wręcz do przesady, zdrowie, urodę, dobrą kondycję fizyczną, wysportowanie – i nie chce dostrzegać drugiej strony ludzkiego życia: choroby, cierpienia, zmagania się z niepełnosprawnością i związanego z tym braku nadziei. Światowy Dzień Chorego dobitnie przypomina, że wszyscy dzielimy ten sam los i nikogo z nas choroba nie ominie. Troska o chorych pokazuje, że każde życie jest święte i w zamyśle Boga ma najgłębszy sens. To Bóg daje życie i tylko On może je odebrać. Ingerencja w świętość życia jest niedopuszczalna – mówi proboszcz Parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Bierzgłowie.