Patriotyzm w dobie XXI wieku [FELIETON]
W dzisiejszym, globalnym świecie patriotyzm przybiera nowoczesne oblicze, ale jego istota pozostaje niezmienna. Święto Niepodległości Polski to doskonały moment, aby zastanowić się nad tym, jak wygląda współczesny patriotyzm.
Nowoczesny patriotyzm nie ogranicza się już tylko do tradycyjnych symboli narodowych, takich jak hymn czy barwy narodowe. Dziś patriotyzm wyraża się chociażby poprzez zaangażowanie Polek i Polaków w życie społeczne kraju, takie jak udział w wyborach, ale także dbanie o dobro wspólne, przestrzeganie zasad i przekazywanie naszych wartości kolejnym pokoleniom. Współczesny patriotyzm opiera się na budowaniu kraju z poszanowaniem zasad demokracji, wolności słowa, sprawiedliwości społecznej i praw człowieka. To również angażowanie się w działania na rzecz edukacji obywatelskiej, rozwój kultury, sportu czy troska o środowisko naturalne.
Nowoczesny patriotyzm zakłada także otwartość na świat i współpracę z innymi narodami. Nie oznacza to rezygnacji z własnej tożsamości, ale rozumienie, że żyjemy w zglobalizowanym świecie, jesteśmy członkiem wspólnoty europejskiej, gdzie nasza niepodległość i suwerenność są cenne, ale niezbędna jest też mądra współpraca międzynarodowa. Niestety historia Polski jest pełna doświadczeń związanych z dominacją obcych mocarstw i utratą niepodległości, dlatego tak bardzo cenimy sobie bezpieczeństwo i przynależność do struktur międzynarodowych, tj. NATO czy Unii Europejskiej, zwłaszcza w dobie kolejnych konfliktów zbrojnych na świecie.
W Święto Niepodległości 11 listopada, kiedy świętujemy naszą wolność, warto zastanowić się nad tym, jak możemy przyczynić się do jej dalszego rozwoju i utrzymania. To odpowiedzialność, która spoczywa na każdym z nas, aby przekazać naszą niepodległość przyszłym pokoleniom w jeszcze lepszym stanie.
Chcesz przeczytać, co do przekazania mają inni nasi felietoniści? Kliknij tutaj, aby sprawdzić Tylko Toruń lub tutaj, aby sprawdzić Poza Toruń.